SKD E-Bülten / Ocak 2016

E-Bülten Tarihi: 05.01.2016
 
   
 
COP21
 
30 Kasım'da Paris'te başlayan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı (COP21), katılan 195 ülkenin mutabakata varması ile 2020 yılında devreye girecek yeni bir anlaşma metni ile 12 Aralık tarihinde sona erdi. Paris Anlaşması, Kyoto'nun sona ereceği 2020'den sonraki yeni iklim rejimi için çerçeve sağlıyor. Anlaşma ile küresel sıcaklık ortalamasındaki artışın 2 derecenin altında, 1.5 derece seviyesinde tutulması amaçlanıyor. SKD olarak Türkiye delegasyonunda yer alarak üyelerimizden Garanti Bankası, Şekerbank ve TSKB ile COP21 kapsamında düzenlenen oturum ve etkinlikleri yakından takip ettik.
 
 
İnovatif sürdürülebilirlik konusunda en iyi uygulamalar ödüllendirildi
 
SKD tarafından ikincisi düzenlenen "İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması"nda kazananlar belli oldu. "Büyük Şirket" kategorisinde Kordsa Global, Enerjisa EDAŞ, Şekerbank; "KOBİ" kategorisinde Positive Energy ve Alternatif Yaşam Derneği ödül kazandı. KOBİ kategorisinde DKM İnşaat ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi'ne ise Teşvik Ödülü verildi. Ödüller Borusan, Brisa, Coca-Cola ve Vodafone'un desteğiyle düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
   
İşletme 2023 Zirvesi'nde SKD Türkiye ödüle layık görüldü 7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi
   
Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen İşletme 2023 Zirvesi; sosyal vatandaşlık bilinciyle hareket eden profesyonelleri bir araya getirdi. 8 Aralık 2015 günü The Edition Otel'de düzenlenen Zirve'de SKD Türkiye, kurumsal sosyal sorumluluğa katkı alanında ödüle layık görüldü. İMSAD tarafından düzenlenen 7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, "Değişen Dünya Gelişen Malzeme" temasıyla gerçekleştirildi. SKD Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik, Zirve'de "Değişen Dünya" oturumunda sürdürülebilirliği anlattı.
   
     
2015 yılında 5 üye aramıza katıldı Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı tamamlandı Coca Cola İçecek 2014 Sürdürülebilirlik Raporunu yayınlandı
     
SKD Türkiye, farklı sektörlerden yeni üyeleriyle büyümeye, gelişmeye ve güçlenmeye devam ediyor. 2015 yılında Akkök Holding, Eko Yenilenebilir Enerji A.Ş. (EkoRE), Endüstriyel Enerji, L'Oréal Türkiye ve Turcas Petrol A.Ş.'nin aramıza katılmasıyla üye sayımız 48'e yükseldi. Sürdürülebilirliğin iş dünyasında yaygınlaşabilmesi amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar, yeni üyelerimizin de desteğiyle, 2016 yılında ses getirmeye devam edecek. SKD Türkiye ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle ikincisi düzenlenen Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı tamamlandı. Programda sürdürülebilirlik konusu ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarıyla ve sürdürülebilirlik yönetimi küresel iş dünyasından uygulama örnekleriyle ele alındı. Program sonunda düzenlenen panelde SKD'nin ve Sütaş'ın Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Karpat, katılımcıların sürdürülebilirlik konusundaki sorularını yanıtladı. CCİ sosyal, çevresel ve etik alanlardaki uygulamalarını ve performans sonuçlarını paydaşlarının bilgisine sunduğu 2014 Sürdürülebilirlik Raporu'nu 1 Ekim 2015'te yayınladı. Bu yıl yedincisi yayınlanan raporda, 1 Ocak - 31 Aralık 2014 döneminde Azerbaycan, Ürdün, Kazakistan ve Türkiye operasyonlarının sürdürülebilirlik alanındaki performans sonuçları ve uygulamaları ile Pakistan operasyonunun bazı iyi uygulamaları yer alıyor.
     
     
Garanti Bankası İklim Değişikliği Eylem Planı'nı açıkladı Golder Associates Türkiye, Kirlenmiş Sahalar Yönetimi Çalıştayları kapsamındaseminer düzenledi Schneider Electric COP 21 sürecinde "Yeni Sürdürülebilirlik Taahhütleri"ni açıkladı
     
Garanti Bankası, İklim Değişikliği Eylem Planı'nda iklim değişikliğiyle mücadelesini; "karbonu fiyatlandırmak ve yenilenebilir enerji yatırımlarını önceliklendirmek", "ormansızlaşmayı azaltmak", "iklim değişikliği adaptasyonuyla su risklerini yönetmek" ve "yeşil ofis standartları oluşturmak" başlıkları altında 4 konuda yoğunlaştırıyor. Golder Associates tarafından Royal HaskoningDHV, Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ işbirliği ile 9 Aralık'ta düzenlenen "Yeni Toprak Yönetmeliğinin Getirdiği Güçlükler ve Fırsatlar" konulu seminerde, Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmeliğe tabii sahaların, ve tesislerin uygunluğunun değerlendirilmesine ilişkin yeni gereklilik ve prosedürlerle ilgili bilgiler verilerek iyi uygulamalar ele alındı. Sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmesinin ardından kapsamını da genişleten Schneider Electric, açıkladığı yeni taahhütler kapsamında önümüzdeki 15 yıl içinde tüm tesisleri ile karbon nötr bir şirket olmayı amaçlıyor.
     
 
     
TSKB'ye İklim Saydamlık Liderliği Ödülü TSKB 2014 Sürdürülebilirlik Raporunu yayınladı Vodafone sürdürülebilir kitap ayracı ile Felis Ödülü kazandı
     
Türkiye'nin ilk karbon-nötr bankası TSKB, gerçekleştirdiği sürdürülebilir bankacılık uygulamaları nedeniyle CDP tarafından "CDP 2015 Türkiye İklim Saydamlık Liderlik Ödülü"ne layık görüldü. Bunun yanı sıra TSKB, IDFC tarafından oluşturulan 'İklim Deklarasyonu'na imza attı. Bu kapsamda TSKB, iklim değişikliğinin sürdürülebilir yatırım ve gelişim için önemli bir tehdit oluşturduğu bilinciyle IDFC tarafından yayımlanan "İklim Deklarasyonu" kapsamında gönüllük esasına dayalı 5 ilkeye destek verecek. Söz konusu 5 ilke ile kurumlar, iklim konusunu tüm yatırımların ve danışmanlık hizmetlerinin odağına koyarak zamanla tüm faaliyetlerine entegre etmeyi taahhüt ediyor. TSKB, bankanın 2013-2014 dönemindeki sürdürülebilirlik performansına yer verilen rapor, GRI (Küresel Raporlama İnisiyatifi) G4 prensiplerine uygun olarak bu defa "kapsamlı" seviyesinde sürdürülebilirlik raporunu hazırlandı. Ayrıca TSKB hazırladığı kısa bir video ile rapor hakkında bilgi alınabiliyor.
Video için Tıklayınız.
Vodafone,10. Felis Ödülleri'nde Sürdürülebilir Kitap Ayracı projesi ile Dergi Medya Kullanımı kategorisinde Felis Ödülü'ne layık görüldü. Ağustos 2015'te önde gelen iş ve çevre odaklı dergilerde okuyucular ile buluşan kitap ayraçları tamamen geri dönüşümlü materyalden üretilmiş ayraç ve tohum olmak üzere 2 kısımdan oluşuyor. Kitap ayracının üzerinde bulunan kırmızı Vodafone logolu kısmın toprağa dikilmesi ile kağıt kısım toprakta çözünüyor ve 12 adet kırçiçeği ve mavi ladin tohumu toprakla buluşuyor.
     
Konferanslar
Yeşil Binalar Zirvesi 2016
4-5 Şubat 2016 tarihlerinde InterContinental İstanbul'da gerçekleşecek etkinlik, "Dayanıklı Şehirler İçin Düşünsel Dönüşümler" ve "Binadan Yerleşkeye Bütünsel Tasarım İçin Diyalog" başlıklarını içeriyor. Erken kayıtlar için son tarih 15 Ocak 2016.
Sürdürülebilir Şehirler Konferansı 2016
Sürdürülebilir şehirler konferansı Mart 2016'da, farklı düzeylerdeki kurum ve kuruluşlar arasındaki ortaklığı güçlendirmek ve işbirliğini artırmak için çeşitli paydaşları bir araya getirmeyi hedefliyor. Konferansta "Sürdürülebilir şehirleri nasıl kuracağız?" sorusuna yanıt aranacak.
Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından her yıl ülkemizin önde gelen üniversitelerinden birinin katkısıyla düzenlenen Sürdürülebilir Üretim Sempozyumları'nın üçüncüsü 16 Aralık'ta, Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) işbirliğinde İzmir'de gerçekleştirildi.
Diğer Haberler
G20
 
G20 2015 Zirvesi, Türkiye Başkanlığında 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirildi. 26 ülke ve 7 uluslararası örgütün katıldığı Zirve'de;sürdürülebilir kalkınma, iklim değişikliği, küresel ekonomi, terörizm ve mülteci krizi gibi konular ele alındı.Sonuç Bildirgesi'nde TOBB ve International Chamber of Commerce (ICC) işbirliğiyle küresel ölçekte KOBİ'lerin haklarını savunmak amacıyla kurulan Dünya KOBİ Forumu'na ve Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki Ticareti Kolaylaştırma Anlaşması'na yer verilmesi özellikle iş dünyası tarafından olumlu karşılandı.
 
2015 Yeşil Nokta Sanayi ve Basın Ödülleri sahiplerini buldu
 
ÇEVKO Vakfı tarafından; Yeşil Nokta markasını kullanan ve sürdürülebilir hayata katkılarıyla öne çıkan Türkiye'nin önde gelen yerli ve uluslararası firmaları arasında bu yıl ikincisini düzenlediği "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2015" yarışmasında kazanan
firmalar belli oldu.
 
Türkiye'nin en yaşanılabilir kenti seçildi
 
Forbes Dergisi tarafından bu yıl ikincisi yapılan ve Kasım sayısında yayınlanan 'İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler' araştırması yayınlandı. Araştırmada Türkiye'deki kentlerin yaşama ve iş yapma özelliklerini ne ölçüde bir arada barındırabildiği ortaya konuldu. Buna göreTrabzon iki kategoride hızla yükselişe geçerken; araştırmada denge yakalamış üç kent öne çıktı. Trabzon, Muğla ve Eskişehir iş yapmak ve yaşamak için en iyi kentler seçildi.
 
İETT rüzgar enerjisi için ilk adımını attı
 
İETT, Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası'nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbinini kurdu. Şebeke elektriğinden bağımsız şekilde çalışan ve Beylikdüzü Metrobüs İşletme binasına elektrik sağlayacak sistem yılda yaklaşık 17.000 kWh üretim yapacak.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.