SKD E-Bülten / Nisan 2015

E-Bülten Tarihi: 22.04.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Nisan 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
"Sürdürülebilir Tarım İlkeleri Kılavuzu" yayımlandı
 
SKD Sürdürülebilir Tarım Çalışma Grubumuzun hazırladığı "Sürdürülebilir Tarım İlkeleri" çalışması, Türkiye'de özel sektör inisiyatifiyle, konunun çevresel, sosyal ve ekonomik boyutları ele alınarak hazırlanan ilk çalışmalardan biri. Bu çalışma, sürdürülebilir tarım kapsamında tarım arazilerinin, üreticilerin, çevrenin ve doğal kaynakların korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamalar konusundaki farkındalığı artırmayı hedefliyor.
 
 
SKD'den Haberler
 
İnovatif Sürdürülebilirlik Eğitimi
 
SKD Türkiye, inovatif sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak ve başarılı-başarısız hikayeleri paylaşarak, faaliyetlerine inovatif sürdürülebilirlik yaklaşımıyla yön vermek isteyen KOBİ'lere ilham vermek amacıyla inovasyon eğitimi düzenleniyor. Eğitim; İnovasyon, Sürdürülebilirlik, Eko-inovasyon ve Kolaylaştırıcılar olmak üzere 4 modülden oluşacak.
 
 
 
Sürdürülebilirliğin geleceği, SKD'nin "Sürdürülebilir Finans Sektör Buluşması"nda konuşuldu
 
SKD'nin Garanti Bankası, Şekerbank ve TSKB desteğiyle düzenlediği "Sürdürülebilir Finans Sektör Buluşması" 100'ü aşkın katılımcı ile Birleşik Krallık Başkonsolosluğu'nda gerçekleşti. SKD Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Dildar Edin ve KPMG Risk Yönetimi Danışmanlığı Bölüm Başkanı Hakan Aytekin'in konuşmacı olduğu toplantıda, Gazeteci Ayşe Arman, iş dünyasının duayen isimlerinden Garanti Bankası Eski Genel Müdürü Akın Öngör ile "sürdürülebilirlik" üzerine söyleşi yaptı.
 
 
Üyelerden Haberler
     
Ak-Kim'in Sürdürülebilirlik Raporuna LACP'den Ödül Avea Genel Müdürlük Binası Leed Gold Sertifikası almaya hak kazandı BASF, sürdürülebilir gelecek için global seferberlik ilan etti
     
Dünyanın en itibarlı halkla ilişkiler platformlarından LACP (League of American Communications Professionals - Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi) tarafından her yıl düzenlenen 'Vision Awards (Annual Report Competition)' yani 'Uluslararası İletişim Ödülleri' değerlendirmesi sonuçlandı. 2013-2014 yıllarını kapsayan yarışmada, Akkök Holding bünyesindeki şirketlerden Ak-Kim Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 2013 Sürdürülebilirlik Raporu, tüm sektörleri içeren değerlendirmede 100 üzerinden 97 puan aldı ve "Dünyanın En İyi 3. Sürdürülebilirlik Raporu" seçilerek, Gümüş Ödüle layık görüldü. Yenilikçi teknolojilerden sunduğu ürün ve hizmetlere, sosyal sorumluluk projelerinden çalışmalarını gerçekleştirdiği binalara kadar; sürdürülebilir stratejilere odaklanan Avea'nın, Ümraniye Teknoloji Merkezi binasının ardından, Genel Müdürlüğü olan Maçka Binası da enerji ve çevre tasarımında liderliği temsil eden Amerikan LEED Gold Sertifikası ile ödüllendirildi. BASF, 150. yıldönümünü kutladığı bu sene, yeryüzünün kıt kaynaklarına dikkat çeken bilimsel sempozyumlar ve etkinlikler düzenliyor. Bu amaçla kurulan global internet platformu Creator Space Online, toplumların ortak enerjisini sürdürülebilir bir gelecek için seferber etmeyi amaçlıyor. Siz de Akıllı Enerji, Gıda ve Şehir Yaşamı gibi global zorluklar hakkında fikirlerinizi paylaşabilir ve yenilikçi çözümler üretebilirsiniz.
     
     
Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları A.Ş. Faaliyet ve Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı Karbon Saydamlık Projesi Su Programı Türkiye'de Başladı Şekerbank, 61 bin kişiyi enerji verimliliğiyle tanıştırdı
     
Son iki yıldır Sürdürülebilirlik Raporu'nu, Faaliyet Raporu ile birlikte yayınlayan Boyner Grup 2014 yılında 400 bin metrekare satış alanında 10.000'den fazla çalışanı ile 500'den fazla mağazada, 15 milyon tekil müşteriye hizmet sundu. Boyner Grup, sadece dünyanın değil işin sürdürülebilirliği açısından da çok önemli sosyal ve çevresel konulardaki performansını geçen yıl olduğu gibi bu yıl da tüm paydaşları ile paylaştı. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu, Garanti Bankası işbirliğiyle bu yıl CDP Su Programını başlatıyor. Program şirketlere su yönetimi yaklaşım ve uygulamalarını şeffaf bir şekilde açıklayabilecekleri bir platform sağlıyor. 3 Şubat'ta CDP Su Programı tarafından BIST-100'den seçilen 50 şirketin üst düzey yöneticilerine yatırımcılardan gelen davetin gönderilmesiyle başlayan uygulama dâhilinde raporlamayı kabul eden şirketlerin verileri sisteme girilecek. Şirketler için son gönderim tarihi 30 Haziran olarak belirlenirken, kamuoyuna açık olan verilere Ekim 2015'te ulaşılabilecek. Enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı konusunda Türkiye'de ilk olan EKOkredi ürünü ile bugüne kadar 82 bine yakın konutun yalıtılmasını sağlayan Şekerbank'ın desteklediği enerji verimliliği yatırımları ile toplamda 3,8 milyon ton CO2 salımı engellendi.
     
     
TAV, iklim değişikliğiyle mücadele için ışıkları kapattı. TSKB, AFD'den temin ettiği 'Sürdürülebilir Turizm ve İnovatif Yenilenebilir Enerji Kredisi'nin tanıtım toplantısını gerçekleştirdi Unilever, dünyadaki tüm fabrikalarında 'sıfır katı atık' hedefine ulaştı
     
TAV, iklim değişikliğine dikkat çekmek için düzenlenen, dünyanın en kitlesel çevre etkinliği Dünya Saati'ne destek verdi. Tüm dünyada milyonlarca insan ışıklarını bir saatliğine kapatarak iklim değişikliğiyle mücadele çağrısı yaptığı 28 Mart'ta, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarında yolcu konforu ve güvenliğini engellemeyecek şekilde ışıklar kapatıldı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), sürdürülebilir turizm ve inovatif yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılmak üzere Fransız Kalkınma Ajansı'ndan (AFD) temin ettiği kredinin tanıtım toplantısını İstanbul Mövenpick Otel'de gerçekleştirdi. Toplantıda, kredinin turizm sektörü girişimcilerine sağlayacağı faydalar ve sürdürülebilir turizm farklı perspektiflerle ele alındı. Unilever, Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında gerçekleştirmeyi taahhüt ettiği en temel hedeflerinden biri olan 'sıfır katı atık' statüsüne, tüm dünyada 2015 yılı itibarıyla ulaştığını duyurdu. Böylece Unilever'in 67 ülkede bulunan 240 fabrikası 'sıfır katı atık' statüsüne kavuştu.
     
Konferanslar
II. İstanbul Karbon Zirvesi
Bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi, 2-3 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Karbon Zirvesi'nde, karbon salımının enerji tasarrufu yoluyla konutlarda, sanayide ve ulaştırma sektöründe nasıl azaltılacağı gibi tüm dünyayı ve gelecek nesilleri ilgilendiren konular tüm detaylarıyla masaya yatırıldı.
Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı
Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği (EED) tarafından düzenlenen 38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı'nda petrol, doğalgaz ve kaya gazı gibi başlıkların yanı sıra, ülkelerin karbon salımlarını azaltacak politika ve stratejiler, ekonomik potansiyel içeren teknolojik seçenekler ve iklim değişikliğine yönelik küresel hedefler konuşulacak. Etkinlik, 25 Mayıs 2015 tarihinde Antalya'da düzenlenecek.
Sustainable Brands Istanbul
Markalar, kârlılıklarını ortak değer yaratarak artırmak için şimdi nasıl stratejiler oluşturmaları gerektiğini; inovasyonu ve yenilikçi çalışmaları nasıl kullanacaklarını, 26-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Park Bosphorus Hotel'de gerçekleşecek Sustainable Brands 2015 İstanbul'da konuşacaklar.Dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen buluşmaya SKD üyesi şirketler %10 indirimli olarak katılabilecekler.
2. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu
Sempozyumda Sürdürülebilir Yapılar ve Çevre, Sürdürülebilir Planlama, Enerji ve Çevre, Çevre Kirliliği Kontrolü ve Denetimi, Çevre Politikaları ve Uygulamaları başlıkları detaylı olarak incelenecek. Etkinlik, 28 Mayıs 2015 tarihinde Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nde düzenlenecek.
Diğer Haberler
Uluslararası Şeffaflık Derneği BİST-100 Şirketlerinin Şeffaflık Performansını Açıkladı
 
Uluslararası Şeffaflık Derneği'nin İngiltere Büyükelçiliği, Hollanda Büyükelçiliği ve TÜSİAD tarafından desteklenen "Özel Sektörde Şeffaflık için Çok-Paydaşlı Yaklaşım" projesi kapsamında, BİST 100 endeksinde yer alan şirketlerin kurumsal raporlamalarında açıklanan bilgiler temelinde, şeffaflık derecesini inceleyerek hazırladığı araştırma sonuçları 19 Mart'ta düzenlenen toplantıyla açıklandı.
 
GRI ve CDP Arasındaki Bağlantı Güçleniyor
 
GRI, G4 Raporlama İlkeleri ve CDP'nin 2015 İklim Degˆis¸ikligˆi Go¨stergelerinin hangi noktalarda birbirine paralel oldugˆunu ortaya koydu. Bu uyus¸ma su¨rdu¨ru¨lebilirlik go¨stergeleri alanında c¸ift standartlar yaratmaktan kac¸ınırken, aynı zamanda GRI'ın Su¨rdu¨ru¨lebilirlik Raporlama I·lkeleri ve CDP'nin I·klim Degˆis¸ikligˆi ve Tedarik Zinciri Programları'nı kullanan binlerce s¸irketin raporlama yu¨ku¨nu¨ azaltmıs¸ oldu.
 
Borsa İstanbul'da Kadın-Erkek Eşitliği İçin Gong Töreni
 
Kadın-erkek eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesi konularında farkındalık yaratmak amacıyla 6 Mart 2015 tarihinde Borsa İstanbul ev sahipliğinde gong töreni düzenlendi.
 
NBA'den Yeşil Hafta
 
22-29 Mart NBA Yeşil Hafta (NBA Green Week) kapsamında tasarruf, yeniden kullanım ve geri dönüşüme dikkat çekmek için atılan her isabetli üçlük için üç ağaç dikildi.
 
Tarihi yarımada yayalaştırma projesinin hava kalitesine etkileri çalışması tamamlandı
 
2010 yılından bu yana Tarihi Yarımada'nın yayalaştırılması üzerine çalışmalar yürüten EMBARQ Türkiye; projenin etkileri üzerine 5. raporunu hazırladı. EMBARQ Türkiye, Fatih Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin beraber yürüttüğü Tarihi Yarımada Yayalaştırma Projesi Öncesi ve Sonrasının Bölge Hava Kalitesine Etkilerinin Araştırılması çalışmasından elde edilen bulgular yayımlandı.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.