SKD E-Bülten / Mayıs 2016

E-Bülten Tarihi: 17.05.2016
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
 
Gündem
 
IV. Sürdürülebilir Finans Forumu geniş bir katılımla gerçekleştirildi
 
Bakan Yılmaz: "Kalkınma, artan refahın topluma adil dağıtılmasıdır" İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye iş birliğiyle düzenlenen IV. Sürdürülebilir Finans Forumu, "Kapsayıcı Büyüme İçin Kapsayıcı Finans" başlığıyla Borsa İstanbul'da gerçekleştirildi. Forum'un açılışında konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kalkınma ile birlikte refahın artmasından ve adalet kavramından da bahsedilmesi gerektiğini ifade ederek "Nerede yaşıyor olursa olsun, hangi toplumsal kesimden gelirse gelsin, bütün bireylerin eşit fırsatlardan faydalanması, kalkınmanın özünü oluşturan kavramlardan bir tanesi" dedi.
 
 
Paris Anlaşması 22 Nisan Dünya Günü'nde imzalandı
 
2015 sonunda açıklanan Paris Anlaşması, 175 ülke tarafından imzalandı. 22 Nisan Dünya Günü'nde yapılan imza töreni; Paris Zirvesi'nden sonra atılan ilk somut adım olarak görülüyor. İmza töreninde iş dünyası temsilcileri, özel sektör ve hükümetlerin dünyanın yararı için bir arada çalışmasının gerekliliğine, Aralık 2015'te Paris'te iş dünyası tarafından dile getirilen önerilerin uygulanmasına ve hükümetler tarafından verilen sözlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptılar.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
   
Akçansa'nın insan yönetimine 'Altın Standart' Anadolu Etap eğitim için çiftçilerle buluştu
   
Akçansa, insan kaynağının gelişimine ve yönetimine yönelik tüm süreçlerin ve uygulamaların ne kadar doğru yapıldığına ve nasıl daha iyi yapılabileceğine odaklanan dünyadaki 'insan odaklı' tek kalite standardı olan Investors In People'a (IIP) yaptığı başvurusu sonucunda Altın Standart almayı başardı. Modern meyve yetiştirme tekniklerini ve sürdürülebilir tarım ilkelerini yaygınlaştırmayı, plantasyonlarının bulunduğu bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmayı, kadın çiftçilerin eğitimine öncelik vererek kadın işgücünün niteliğini artırmayı ve ekonomiye katılımını desteklemeyi hedefleyen "Anadolu Etap AgroAkademi Meyve Yetiştiriciliği ve Sürdürülebilir Tarım Uygulamaları Eğitimleri"nin dördüncüsü 20 Nisan 2016 tarihinde Çanakkale'de 200 yerel çiftçinin katılımıyla gerçekleşti.
   
   
Geleceği Tasarlayan Kadınlar Ekol Lojistik, Avrupa Birliği Çevre Ödülleri finalisti oldu
   
Brisa tarafından "Geleceği Tasarlayan Kadınlar" platformu kapsamında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde gerçekleştirilen etkinlikte çalışanlar, desenleri çantalara el emekleriyle boyadılar. Çalışanların tasarladığı turnalı çantalar, bayi toplantısı esnasında satışa sunularak geliri Turnalar Hep Uçsun projesine bağışlandı. Ekol, Bölgesel Çevre Merkezi (REC) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile gerçekleştirilen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri 2016 döneminde bağımsız jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu ulusal programda ürün/ hizmet kategorisinde finalist olmaya hak kazandı. AB üyesi ülkelerde 1987'den bu yana verilmekte olan AB Çevre Ödülleri, 2006 yılından beri Türkiye'de de düzenleniyor.
   
   
EkoRE CEO'su Serhan Süzer Paris İklim Anlaşması imza törenine katıldı Elif'in yeni ambalaj çözümü 'ElifFine'
   
Yenilenebilir enerji, çevre ve sosyal yardımlaşma alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan EkoRE CEO'su Serhan Süzer, 22 Nisan Dünya Günü'nde ABD'nin New York şehrinde düzenlenen ve dünyanın geleceği için en önemli adımlardan biri olarak kabul edilen Paris İklim Anlaşması imza törenine katıldı. Çevre dostu yapısı, benzersiz formülasyonu ve kağıtsı dokusuyla Elif'in yeni ambalaj çözümü ElifFine, mineral dolgusu ve laminasyon gerektirmeyen bariyer özellikleri sayesinde hafif yapılı. ElifFine, geleneksel lamine filmlere kıyasla, geri dönüşüm özgürlüğü sunarken, laminasyon işlemine tabii tutulmadığından, solvent bazlı yapıştırma kimyasallar içermiyor.
   
     
Garanti Bankası, "Düşük Karbon Kahramanı" ödülüne layık görüldü İnci Holding 'Dünya Saati' için ışıkları söndürdü International Paper bünyesine yeni geri dönüşümlü kağıt üretim tesisi ekledi
     
Garanti Bankası, bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen İstanbul Karbon Zirvesi'nde, sürdürülebilirlik ve karbon yönetimi konusunda yürüttüğü çalışmalarla, "Düşük Karbon Kahramanı" ödülünü kazandı. Garanti, 2015 yılında açıkladığı, doğrudan ve dolaylı çevresel ayak izini nasıl yönettiğini, Türkiye'nin düşük karbonlu ekonomiye geçişini desteklemeye yönelik taahhütlerini içeren İklim Değişikliği Eylem Planı ile ödüle layık görüldü. İnci Holding, Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) Dünya Saati kampanyasına destek verdi. İnci Holding ve grup şirketlerinden İnci GS Yuasa ile ISM Minibar, kampanya kapsamında 19 Mart Cumartesi günü 20:30-21:30 saatleri arasında sürdürülebilir bir dünya için ışıklarını kararttı. 2013 yılında Olmuksa'yı bünyesine katarak Türkiye'deki konumunu güçlendiren International Paper, Holmen Paper'ın Madrid'deki kağıt fabrikasını satın aldı. International Paper, bu tesisi geri dönüşümlü kağıt üretmek üzere yeniden yapılandıracak.
     
     
Best Business Awards'tan Şekerbank'a üç ödül TSKB, bu yıl da Düşük Karbon Kahramanı Ödülü'nün sahibi oldu Vodafone'un sürdürülebilirlik raporuna uluslararası ödül
     
Şekerbank, üretimin sürdürülebilirliği için çiftçiler toprağını, köyünü bırakmasın diye başlattığı "Aile Çiftçiliği Bankacılığı" ve enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak, doğal kaynakların sürdürülebilirliğine destek olmak için geliştirdiği "EKOkredi" projeleri ile İngiltere'nin en prestijli ödüllerinden Best Business Awards'tan üç ödül aldı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen 3. İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında verilen Düşük Karbon Kahramanı (Low Carbon Hero) Ödülü'ne bu yıl da layık görüldü. Vodafone Türkiye'nin uzun vadeli kurumsal değer yaratmak üzere şeffaflık ve dürüstlük ilkeleri doğrultusunda sürdürülebilir başarısının temelini oluşturan bir vizyonla hazırladığı 5. Sürdürülebilirlik Raporu, iş dünyasının en saygın organizasyonlarından MerComm'un düzenlediği 2016 Astrid Kurumsal Tasarım Ödülleri'nde 'Sürdürülebilirlik Raporu' kategorisinde gümüş ödül almaya hak kazandı.
     
Konferanslar
8. Sürdürülebilir Kentler Avrupa Konferansı
Sürdürülebilir Kentler ve Kasabalar 8. Avrupa Konferansı "ICLEI - Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler", Bask Hükümeti, Bizkaia İlçe Konseyi ve Bilbao Kent Konseyi tarafından 27-29 Nisan tarihlerinde Bilbao'da gerçekleşti.
Dünya İnsani Yardım Zirvesi Tanıtım Paneli
27 Nisan Çarşamba günü Studio-X'de gerçekleşen panelde, "Dünya İnsani Yardım Zirvesi nedir ve neden önemlidir?", "İnsani yardım konusundaki mevcut durum ve ileriye dönük projeksiyonlar nelerdir?", "Türkiye'nin insani yardımdaki rolü nedir?" gibi soruları ve çok daha fazlasını Birleşmiş Milletler, yerel yönetim, sivil toplum ve özel sektör temsilcileri yanıtladı.
Dünya liderleri ortak sorumluluğumuz için İstanbul'da buluşuyor
World Humanitarian Summit (WHS), Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un çağrısı ve UN OCHA (Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi) liderliğinde ilk kez 23-24 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek. Yerel ve sivil toplum kuruluşlarının, özel sektörün ve ilgili kişilerin davetli olduğu zirvenin başvuruları 12 Şubat'ta sona erdi.
Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı
8-11 Mayıs 2016 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı'nda katılımcılar, iş sağlığı ve güvenliğini iyileştirmek amacıyla bilgilerini, uygulamalarını ve tecrübelerini paylaştı.
6. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Konferansı (IRENEC)
EUROSOLAR Türkiye, 2010 yılından bu yana her yıl yenilenebilir enerji konusunda ''%100 Yenilenebilir Enerji Mümkün'' başlığı ile uluslararası konferanslar düzenliyor. Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan konferans, 26-28 Mayıs 2016'da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde yapılacak. Konferans'ta rüzgar, güneş, jeotermal gibi önemli yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda, uluslararası bilim insanları ve uygulayıcılar tebliğler verecek.
Diğer Haberler
Paris İklim Değişikliği Anlaşması, 46.sı kutlanan 'Dünya Günü'nde 175 ülke tarafından imzalandı
 
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 196 ülke tarafından kabul edilen Paris İklim Değişikliği Anlaşması New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde imzalandı. Anlaşmaya 175 ülke imza attı. Anlaşma 1 yıl boyunca imzaya açık kalacak. Paris Anlaşması'nın imza törenine Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı katıldı.
 
Natura 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi
 
Proje ile Türkiye'deki potansiyel Natura 2000 alanlarının belirlenmesi öngörülüyor. Bu çerçevede öncelikle İç Anadolu Bölgesi'nde çalışma başlatılacak. Daha sonra diğer bölgelere de yaygınlaştırılacak Proje'nin Eylül 2018'de sona ermesi planlanıyor.
 
Şehirdeki meyve veren dalları aşılıyorlar
 
San Francisco sokaklarında 2011 yılından beri gönüllü olarak ilginç bir eylem yürütülüyor. "Guerrilla Grafters" (Aşılayıcı Gerillalar) adlı grup şehirdeki ağaçlara meyve veren ağaçlardan aldıkları dalları aşılıyorlar. Gayeleri çevrenin sürdürülebilirliğini artırmak ve ağaçları orijinal amaçlarına geri döndürebilmek.
 
Gezegenini seven küresel moda hareketine katılsın
 
Giyim markası H&M, Dünya Geri Dönüşüm Haftası kapsamında bir kampanya düzenleyerek eski kıyafetlerini H&M mağazalarına getiren herkese hediye çeki kazandırıyor. H&M, "Çöpe atılan tüm kumaşların %95'i geri dönüştürülebilecek durumda. Bugüne kadar kullanmadığınız kıyafetlerinizi yeniden değerlendirmiş olabilirsiniz. Peki ya teki kaybolmuş çoraplar, iç çamaşırları, eski havlu ve çarşaflar?" diye sorarak herkesi bu harekete katılmaya davet ediyor.
 
Çölün ortasına güneş enerjisiyle çalışan 50.000 ampul "dikti"
 
50.000 adet güneş enerjisiyle çalışan ampulün Uluru'yu çevreler bir şekilde çölün üzerine "dikilmesi" fikri etrafında gelişen proje bir hayli dikkat çekici. "Field of Light" isimli proje kapsamında yapılan enstalasyon Nisan 2017'ye kadar ziyarete açık olacak.
 
Yoğurt ambalajları saksıya dönüşüyor
 
Pınar Doğal Yoğurt ambalajlarının tüketiciler arasında en çok saksı olarak kullanılmasından yola çıkan Pınar, tüketicilerin çiçek ve bitki sevgisinden ilham alarak 2000 ve 2250 gramlık Pınar Doğal Yoğurt kova ambalajlarını saksı görünümünde yeniden tasarladı.
 
Bakkalını kütüphaneye dönüştürdü
 
Hatay'ın Erzin ilçesinin Başlamışlı köyünde yaşayan Abdulkadir Doğan, bakkallıktan emekli olduktan sonra, kitap sevgisi dolayısıyla dükkanını kütüphaneye dönüştürdü.
 
International Renewable Energy Agency (IRENA)
 
International Renewable Energy Agency (IRENA) 2015 yenilenebilir enerji kurulu güç istatistiklerini açıkladı. İstatistiki veriler 2015 yılında küresel düzeyde rekor kırdı. Yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi kapasitesi 2015'te yüzde 8.3 büyürerek tarihteki en yüksek düzeye ulaştı.
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.