SKD E-Bülten / Mayıs 2015

E-Bülten Tarihi: 18.05.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Mayıs 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
SKD, III. Sürdürülebilir Finans Forumu'nu gerçekleştirdi
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen "III. Sürdürülebilir Finans Forumu" 5 Mayıs'ta Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Garanti Bankası ve Şekerbank'ın ana sponsorluğunda ve TSKB'nin desteğiyle gerçekleştirilen Forumun bu yılki oturumlarında, Kyoto sonrası iklim stratejileri, su kaynakları kullanımının güncel durumu ve bu alandaki çevresel, ekonomik, sosyal fırsatlar, finans piyasasında kurumsal yönetişim, sürdürülebilirlik derecelendirmesi gibi pek çok konu masaya yatırıldı.
 
 
SKD'den Haberler
 
İnovatif Sürdürülebilirlik Eğitimi gerçekleştirildi
 
SKD Türkiye, inovatif sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak ve faaliyetlerine inovatif sürdürülebilirlik yaklaşımıyla yön vermek isteyen KOBİ'lere ilham vermek amacıyla inovasyon eğitimi düzenledi. Eğitim; İnovasyon, Sürdürülebilirlik, Eko-inovasyon ve Kolaylaştırıcılar olmak üzere 4 modülden oluştu.
 
 
 
Üyelerden Haberler
     
Akçansa, "Yarınları Dönüştüren Çocuklar" ile öğrencilere atık ve geri dönüşüm anlatıyor Allianz 2014 Sürdürülebilirlik Raporunu açıkladı Boyner'in 'İyiliğe Dönüştür' Projesi ses getirdi
     
Türkiye'nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, ÇEVKO Vakfı ve Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle çok özel bir projeye imza attı. Sürdürülebilirlik ilkesiyle hayata geçirilen "Yarınları Dönüştüren Çocuklar" projesi kapsamında Akçansa gönüllüleri, miniklerin toplumdaki yerlerini anlamaları ve sürdürülebilir bir gelecek için bireysel sorumluluk almaları gerekliliğini öğretmek için çalışmalar yürütecek. 125. Yılını kutlayan Allianz, 2014 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınlayarak gerek sigortacı gerekse uzun vadeli yatırımcı olarak sürdürülebilirliği işin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerini vurguladılar. Yayınlanan bu raporun, Allianz'ın sürdürülebilirlikle ilgili yaklaşımını anlamaları konusunda paydaşlarına yardımcı olacağı belirtildi. Boyner Grup şirketlerinden biri olan Boyner Büyük Mağazacılık bünyesinde; Lokman Hekim Vakfı ile birlikte yürütülen "İYİLİĞE DÖNÜŞTÜR" sosyal-çevresel sorumluluk hareketi ile 39.328 parça giysi toplandı. Toplanan giysilerin 3075 adedi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken, 1066 adedi satılarak burs fonuna katkı sağlandı. 15 tona yakın giysi ise geri dönüştürüldü.
     
     
L'Oréal Türkiye altı genç bilim kadınını ödüllendirdi STFA Yatırım Holding'in ilk sürdürülebilirlik raporuna ABD'den üç ödül Yıldız Entegre'den enerji verimliliğine önemli yatırım
     
Dünyanın bilime, bilimin kadınlara ihtiyacı var felsefesinden yola çıkan L'Oréal Türkiye'nin 13 yıldır başarıyla sürdürdüğü ve 2013 yılından itibaren UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından desteklenen "Bilim Kadınları İçin" programı kapsamında genç bilim kadınlarına verilen destek bursları, anlamlı bir törenle 2015 yılı sahiplerini buldu. Merkezi ABD'de bulunan iletişim platformu LACP LLC (League of American Communications Professionals) Amerikan İletişim Profesyonelleri Ligi tarafından düzenlenen 2014 İlham Veren Kurumsal Yayınlar yarışmasında (2014 Inspire Awards Corporate Publishing Competition), STFA Yatırım Holding'in ilk sürdürülebilirlik raporu üç ayrı iletişim ödülüne layık görüldü. Yıldızlar Yatırım Holding, TEB-AFD'den aldığı enerji verimliği kredisiyle 1.5 milyon Euro'ya ulaşan verimlilik yatırımına imza atıyor. Projede sağlanacak enerji tasarrufuyla 72 bin 176 adet ağaç dikimine eşdeğer karbondioksit salımı engellenmiş olacak.
     
Konferanslar
Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı
Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği (EED) tarafından düzenlenen 38. Dünya Enerji Ekonomisi Konferansı'nda petrol, doğalgaz ve kaya gazı gibi başlıkların yanı sıra, ülkelerin karbon salımlarını azaltacak politika ve stratejiler, ekonomik potansiyel içeren teknolojik seçenekler ve iklim değişikliğine yönelik küresel hedefler konuşulacak. Etkinlik, 25 Mayıs 2015 tarihinde Antalya'da düzenlenecek.
Sustainable Brands Istanbul
Markalar, kârlılıklarını ortak değer yaratarak artırmak için şimdi nasıl stratejiler oluşturmaları gerektiğini; inovasyonu ve yenilikçi çalışmaları nasıl kullanacaklarını, 26-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Park Bosphorus Hotel'de gerçekleşecek Sustainable Brands 2015 İstanbul'da konuşacaklar.Dünyanın en önemli 50 konferansı arasında gösterilen buluşmaya SKD üyesi şirketler %10 indirimli olarak katılabilecekler.
Sorumlu Şehirler Konferansı
Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından düzenlenen Sorumlu Şehirler Konferansı 27 Mayıs 2015 tarihinde Kadir Has Üniversitesi'nde gerçekleşecek.
IRENEC Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı
28 Mayıs 2015 tarihinde Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenecek konferansın başlıkları arasında, enerjide ekonomi, çevre ve politika, yenilenebilir enerjinin entegrasyonu önündeki engeller, iklim değişimi, karbon finansmanı, yenilenebilir enerji sistem ve teknolojileri, konutlarda enerji verimliliği, sürdürülebilir mimari gibi konular yer alıyor.
REW İstanbul
REW İstanbul geri dönüşüm, çevre teknolojileri ve atık yönetimi alanlarında çözüm üreten firmalar ile üç kıtadan sektör profesyonellerini buluştururken; edindiği misyon ile ticari bir fuar organizasyonu olmanın dışında, alanındaki gelişmeleri destekleyerek çözümün bir parçası olma görevini sürdürüyor. REW İstanbul, 11-13 Haziran 2015 tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde 11. kez kapılarını açıyor olacak.
Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Buluşması
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek olan 'Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Buluşması, 8-9 Ekim tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor.
Diğer Haberler
"Yeşil Ekonomide İnsana Yakışır İşler, Türkiye'den İyi Örnekler Vaka Çalışması" yayınlandı
 
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen "Yeşil Ekonomide İnsana Yakışır İşler" projesi kapsamında hazırlanmış olan bu çalışma kapsamında hazırlanan "Yeşil Ekonomide İnsana Yakışır İşler- Türkiye'den İyi Örnekler" raporu, Türkiye'de yeşil ekonomiye geçiş sürecinde insana yakışan işler yaratılması yolunda bilgi paylaşımı çalışmalarına katkı sağlamayı hedefliyor. Rapor aynı zamanda, çalışma kapsamında ele alınan şirketlerin, daha yeşil bir iş modeline geçiş sürecindeki deneyimlerine yer verirken, karar vericilere; şirketlerin yeşil uygulamaları vasıtasıyla ve yarattıkları yeşil istihdam sayesinde değişimin motoru olabilecekleri konusunda ışık tutmayı amaçlıyor. Rapora aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
 
Sürdürülebilir Yaşam TV
 
Ekim 2014'te beta yayına başlayan Surdurulebiliryasam.tv (SYTV) web sitesi, her hafta yeni belgesellerle sürdürülebilir bir yaşam için dünyanın farklı köşelerinden ilham verici çözümleri ve hikayeleri bilgisayar ekranına ve mobil cihazlara taşıyor.
 
G20 Tarım Bakanları Toplantısı'nın ana teması "Gıda İsrafı ve Kayıpları" olarak belirlendi
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca "G20 Tarım Bakanları Toplantısının ana temasının, 'Sürdürülebilir Gıda Sistemlerinin Tesisi Kapsamında Gıda İsrafı ve Kayıpları' olarak belirlendiği bildirildi.
 
Türkiye e-atık cenneti
 
Türkiye'de geçen yıl kullanım ömrü tamamlanan elektrikli ve elektronik cihazların toplam ağırlığı 503 bin tonu buldu. Türkiye bu rakamla dünya genelinde 184 ülke arasında 17. sırada yer aldı. Birleşmiş Milletler Üniversitesi (UNU) tarafından hazırlanan "2014 Global E-Atık İzleme Raporu"ndan derlediği verilere göre geçen yıl dünya genelinde 41,8 milyon ton e-atık ortaya çıktı.
 
Solar Konferans sonuç dokümanı yayınlandı
 
Kasım 2014'te İzmir'de 17 ülkeden 400'ü aşkın katılımcı ile gerçekleştirilen SOLARTR 2014 Konferans ve Sergisi'nin sonuçları online olarak yayınlandı. Konferansta ele alınan güneş enerjisi teknolojileriyle ilgili bütün bilgilerin yer aldığı yayına, ücretsiz olarak, SOLARTR web sitesinden ulaşılabilir.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.