SKD E-Bülten / Mart 2016

E-Bülten Tarihi: 29.03.2016
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
 
SKD Üye Buluşması gerçekleşti
 
SKD olarak, son dönemde sürdürülebilir kalkınma konusunda dünyadaki gelişmeleri değerlendirmek, bu gelişmeler ışığında SKD'nin değişen odak alanları ve yeni iş planlarını görüşmek üzere üyelerimizle ve paydaşlarımızla bir araya geldik. Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik'in ev sahipliğinde, Borusan Müzik Evi'nde düzenlenen Üye Buluşması, iş dünyasına ilham verecek iyi uygulamaların paylaşıldığı ve SKD'nin yeni odak alanlarının ele alındığı atölye çalışmasında ortak akıl ile önemli çıktılar elde edilen son derece verimli ve keyifli bir etkinlik oldu.
 
 
SKD ve AYD arasında işbirliği protokolü imzalandı
 
SKD ile Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) 3 Mart 2016 tarihindeki VIII. AVM Yatırımları Konferansı'nda "AVM'lerde sürdürülebilir kalkınma yaklaşımı ile ilgili farkındalık yaratılması, bu yaklaşımın benimsenerek yönetim kriteri haline getirilmesi ve uygulamaya alınması konularında ortak çalışmalar yapma"yı hedefleyen bir işbirliği protokolü imzaladı. Bu işbirliği kapsamında AYD üyesi kurumlar da SKD tarafından enerjiyi daha verimli kullanmaya teşvik etmek amacıyla 2013'te imzaya açılan Binalarda Enerji Verimliliği Bildirgesi'ni imzalamaları konusunda teşvik edilecek.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
   
5 yeni üye aramıza katıldı Akçansa "Benim Mahallem" projesiyle yarınlara sağlam temel atıyor
   
2016 başında SKD üyesi olan Anako Yumurta, Ekol Lojistik, Elif Holding, Garanti Emeklilik ve İnci Holding ile Derneğimizin üye sayısı 51'e ulaştı. Yeni üyelerimize "Aramıza hoşgeldiniz" diyor, sürdürülebilirlik yolculuğumuzda birlikte başarılı çalışmalara imza atmayı diliyoruz. . Akçansa, Büyükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TOÇEV işbirliği ile tasarlanan "Benim Mahallem" projesinin pilot uygulamasına Büyükçekmece'de başlandı. Projeye özel olarak hazırlanan eğitim tırı ilçedeki 68 okulu tek tek dolaşacak, çocuklara ve ebeveynlere farklı konularda TOÇEV uzmanları tarafından eğitimler verilecek..
   
   
Anadolu Efes - ÇEVKO işbirliği çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor EkoRE Güneş Enerji Santrali proje serisi Antalya'da devam ediyor
   

Anadolu Efes, ÇEVKO ile yaptığı işbirliği kapsamda yürüttüğü çalışmalarla bugüne kadar 103.333 ağacın kesilmesini önlediğini ve 902 ailenin yıllık su ihtiyacı oranında su tasarrufu sağlayarak çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağladığını açıkladı.

EkoRE, Konya, Kulu ile başladığı 50MW'lık proje parkuruna Antalya ile devam ediyor. Antalya bölgesinde tasarım çalışmaları başlayan projenin kapasitesi 5,5MW olarak planlandı.
   
     
Garanti Bankası binaları, ISO14001 Çevre Yönetim Standardı ile uyumlu hale getirildi Limak'ın mühendis mentorları 'Türkiye'nin Mühendis Kızları' için bir araya geldi P&G Türkiye'den 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporu
     
Garanti Bankası'nın, operasyonlarını çevre dostu hale getirmek amacıyla geliştirdiği Çevre Yönetim Sistemi kapsamında, ISO 14001 sertifikalı binalarda çalışanların oranı %100 oldu. Bu sistem kapsamındaki uygulamalar ile toplam enerji tüketiminin %10, karbon salımının ise %15 azaldığı açıklandı. Limak'ın, Türkiye'nin modern yüzüne bilimle değer katan kadın mühendisler yetişmesine destek olmak amacıyla hayata geçirdiği 'Türkiye'nin Mühendis Kızları' projesine gönüllü destek veren mentorlar, mentor eğitim toplantısı için bir araya geldi. P&G Türkiye Gebze fabrikasında gerçekleştirilen basın toplantısında, "Koruyoruz", "Ortaklıklar Kuruyoruz" ve "Öncülük Ediyoruz" ana başlıklarından oluşan 2. Sürdürülebilir Gelişim Raporu tanıtıldı.P&G Türkiye'nin, katı atık depolama alanlarına üretim kaynaklı sıfır atık gönderme hedefine 2015'in Kasım ayı itibarıyla ulaştığı açıklandı..
     
     
Sütaş, "Kurumsal Yönetim Ödülü"ne layık görüldü TSKB'den kaynak verimliliğine özel platform "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülü" Turcas'ın
     
Sütaş, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin(TKYD) 14 Ocak'ta gerçekleştirdiği IX. Kurumsal Yönetim Zirvesikapsamında düzenlenen "Kurumsal Yönetim Ödülleri" töreninde "En Yüksek Nota Sahip Halka Açık Olmayan Kuruluş" ödülüne layık görüldü. Sürdürülebilir bir gelecek için tükenebilir kaynakların daha verimli kullanılmasının önemine inanan TSKB, kaynak verimliliği yatırımları alanındaki deneyimini www.kaynakverimliligi.com adresinde paylaşmaya başladı. Tüm paydaşlar için faydalı bilgiler sunan websitesinin bu alanda önemli bir ihtiyacı karşılayacağı düşünülüyor. Turcas Petrol, Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından 2014 yılından bu yana düzenlenen "Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Ödülleri"nde üst üste üçüncü kez ödüle layık görüldü.
     
Konferanslar
Türkiye'nin Sanayi 4.0 Dönüşümü Konferansı
TÜSİAD tarafından 17 Mart'ta gerçekleştirilen konferansta; 4.0 sanayi dönüşümünün ne anlama geldiği, Türkiye'nin küresel rekabeti için neden gerekli olduğu ve nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği konuları ele alındı.
III.İstanbul Karbon Zirvesi
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO'nun desteğinde 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek III.İstanbul Karbon Zirvesi'nde, Paris İklim Zirvesi ve sonrası, Türkiye için henüz çok yeni olan "İzleme, Raporlama ve Doğrulama Sistemi" sorunları, karbon piyasası, finansman, endüstrinin yaklaşımı gibi başlıklarla karbon yönetimi masaya yatırılacak.
Dünya liderleri ortak sorumluluğumuz için İstanbul'da buluşuyor
World Humanitarian Summit (WHS), Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un çağrısı ve UN OCHA (Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi) liderliğinde ilk kez 23-24 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek. Yerel ve sivil toplum kuruluşlarının, özel sektörün ve ilgili kişilerin davetli olduğu zirvenin başvuruları 12 Şubat'ta sona erdi.
Sürdürülebilir Markalar Mayıs'ta İstanbul'da düzenleniyor
Markaların geleceği şekillendirmede oynadığı rolü anlamaya ve onlara güç kazandırmaya odaklanan Sürdürülebilir Markalar Konferansı, 26-27 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek. "The Power of And" temasıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen konferansta, markaların gelecekte de daha iyi ve tercih edilen marka olmanın yolunun farklı tarafları birleştiren işbirliklerinden geçtiği anlatılacak.
Diğer Haberler
Toplumsal cinsiyet eşitliği için gong töreni
 
İş dünyasını toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmeye ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesini desteklemeye çağırmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir gong töreni düzenlendi.Borsa İstanbul ev sahipliğinde, UN Global Compact, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Dünya Borsalar Federasyonu (World Federation of Exchanges-WFE), Borsa Yatırım Fonlarındaki Kadınlar Platformu (Women in ETFs), Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (Sustainable Stock Exchanges Initiative-SSE) ve Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) işbirliğiyle düzenlenen tören, uluslararası "Eşitlik için Borsa Gongunun Çalınması" etkinlikler dizisinin bir parçası.
 
Dünya Saati uygulaması 19 Mart'ta gerçekleşti
 
İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla WWF tarafından 2007'de başlatılan Dünya Saati (Earth Hour) uygulaması, bu yıl 19 Mart saat 20:30'da gerçekleşti. Dünyanın en büyük çevre etkinliklerinden biri olan ve birçok kentte milyonlarca insanın katılımıyla her geçen yıl daha da ilgi gören etkinlik için detaylı bilgilere www.dunyasaati.org adresinden ulaşılabiliyor.
 
ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2016
 
Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması"na başvurular 14 Mart'ta başladı. Yeşil Nokta ailesi üyelerinin çevre ile ilgili sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak amacıyla düzenlenen yarışmaya son başvuru tarihi 13 Mayıs.
 
Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında öncelikle işverenler olmak üzere çalışma hayatının tüm kesimlerinde bilinç ve duyarlılığın artırılması amacıyla her yıl düzenli olarak verilen "Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü" bu yıl da verilecek. Başvuru Tarihleri: 01 Şubat 2016 - 31 Mart 2016.
 
İş dünyasında ekolojik okuryazarlık için Yeşil Yaka Eğitim Programı
 
TEMA Vakfı ve Baltaş Grubu, özel sektör çalışanlarının doğayı tanıma, günlük hayattaki tercihlerin doğaya etkilerinin farkına varma ve sürdürülebilir yaşam için harekete geçme konusunda farkındalığını artırmaya yönelik "Yeşil Yaka Eğitim Programı"nı geliştirdi.Yeryüzünde yaşamın nasıl işlediğini anlamayı sağlayan ekolojik okuryazarlık bakışıyla hazırlanan programa başvurmak isteyen şirketler bilgi@baltasgrubu.com adresine e-posta gönderebilirler.
 
İsveç 2045'te karbon-nötr oluyor
 
İsveç, parlamentodan geçmesi öngörülen yasanın ardından sera gazı emisyonlarını 1990 yılına kıyasla %85 azaltarak 2045 yılında karbon-nötr olacak. 2050 yılında %100 karbon-nötr olmak için ise temiz enerji ve enerji verimliliği konularındaki uluslararası projelere fon sağlanacağı açıklandı.
 
Pakistan Parlamentosu, dünyanın %100 yenilenebilir enerji kullanan ilk binası oldu
 
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da yer alan meclis binası Majlis-e-Shoora, kullandığı enerjinin tamamını güneşten elde ederek dünyada bu anlamda bir ilk oldu. 2014 yılında Çin hükümeti tarafından iyiniyet göstergesi olarak sağlanan fon ile başlatılan proje 2015 sonunda tamamlandı. Proje sayesinde yıllık 1 milyon dolar tasarruf sağlanacağı öngörülüyor.
 
BM Kalkınma Programı Türkiye faaliyetleri
 
BM Kalkınma Programı Türkiye ofisi (UNDP Türkiye), sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının ve bu kapsamda yürütülen çalışmaların anlatıldığı bir rapor yayınladı. Raporda sürdürülebilir kalkınma ile ilgili önemli bilgilerin yanı sıra Türkiye'den başarı hikayeleri de yer alıyor.
 
Geleceğin benzin istasyonu
 
Nissan ve inovatif mimarlık girişimi Foster + Partners'ın ortak "Geleceğin Benzin İstasyonu" vizyonu bir video ile geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Videoda, geleceğin benzin istasyonlarının ve araçlarının tamamen elektriğe dayalı olacağı belirtilirken yenilenebilir enerji kaynaklarına vurgu yapıldı. Sözkonusu vizyon, global sürdürülebilirlik gündemindeki mevcut "taşıtlarda enerji verimliliği" hedeflerini inovasyon ve teknoloji yoluyla oldukça üst seviyelere taşıyor.
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.