SKD E-Bülten / Mart 2015

E-Bülten Tarihi: 18.03.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Mart 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
SKD Türkiye'nin Yeni Yönetim Kurulu Seçildi
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)'nin, 6. Olağan Genel Kurul toplantısı, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın katılımıyla gerçekleştirildi. Genel Kurul Toplantısı'nda SKD'nin yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun seçimi yapıldı. Genel Kurul'da seçilen yeni Yönetim Kurulu, ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman getirilmesine karar verdi.
 
 
 
II. Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı başlıyor
 
SKD Türkiye ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle ikincisi düzenlenen Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı için başvurular başladı. 4 hafta sürecek olan programda sürdürülebilirlik teorileri, global trendler, iş dünyasında sürdürülebilirlik uygulamaları gibi dersler yer alacak. Program başvuruları için son tarih ise 3 Nisan 2015.
 
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
Anadolu Efes Entegre Raporlama Panelinde Borusan, Birleşmiş Milletler Liderlik Grubu'nda HeForShe Dayanışma Hareketi Koç Holding Liderliğinde Türkiye'de
     
Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde listelenen ilk Türk şirketi olan Anadolu Efes, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği tarafından düzenlenen Entegre Raporlama ve Değer Yaratma konulu panelde yer aldı. Anadolu Efes Kurumsal İlişkiler Direktörü Haluk Özdemir'in konuşmacı olarak yer aldığı panelde, entegre raporlamanın yatırımcılar ve şirketler için önemi tartışıldı. Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri'ne imza atan kuruluşlar arasında yer alan ve bu alanda gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle rol model olan Borusan Holding, aldığı davet üzerine Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri Liderlik Grubu'na Türkiye'den seçilen ilk ve tek şirket oldu. Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi'nin (BM Kadın Birimi-UN Women), herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarını savunmaya çağıran dayanışma hareketi HeForShe'nin Türkiye kampanyası, dünyada bu konunun sözcülüğünü yapan 10 kurum liderinden biri olan Koç Holding öncülüğünde başladı.
     
     
Brisa ve WWF Türkiye ortaklığındaki "Turnalar Hep Uçsun" Projesi devam ediyor Kordsa Global'e Sanayide Enerji Verimliliği Ödülü Limak Holding Sürdürülebilirlik Raporunu Yayımladı
     
WWF-Türkiye tarafından Brisa desteğiyle Çukurova Deltası'nda yürütülen Turnalar Hep Uçsun Projesi kapsamında, Atlas okurları Çukurova Deltası'nda turna gözlem aktivitesine katıldı. Turna popülasyonunu korumayı ve güncel durumu ortaya koymayı amaçlayan "Turnalar Hep Uçsun" Projesi, biyoçeşitliliğe ve dolayısıyla ekosistemin sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor. Proje, Türkiye'de bir kışlama alanında yapılan en kapsamlı çalışma niteliğini de taşıyor. Dünyanın lider naylon 6.6 ve polyester endüstriyel iplik, kord bezi ve tek kord üreticisi Kordsa Global, bu yıl 15. kez düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması'nın (SENVER-15) "Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP)" alanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Şirketin yurt içi ve yurt dışındaki tüm ana faaliyet alanlarındaki ekonomik, çevresel ve sosyal performansı ile bunların etkilerinin 2013 yılı itibariyle bir özeti olan rapor, Küresel Raporlama Girişimi (Global Reporting Initiative - GRI)'nin Sürdürülebilirlik Raporlama İlkelerine (G3.1) göre hazırlandı ve GRI B uygulama seviyesinde onaylandı.
     
2023 Hedefine Vodafone Eli
Vodafone, Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik vizyonuyla, yeni Dijital Operasyon Merkezi'ni hayata geçirdi. Merkez, Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) Sertifikası'nın en üst seviyesi olan Platin sertifika kriterlerine uygun olarak tasarlandı ve inşa edildi. Aynı zamanda engelli dostu olan Merkezde, tüm girişler ve ortak kullanım alanları engelli bireylerin çalışmasına uygun olarak tasarlandı.
Konferanslar
Sınırsız Potansiyel, Cinsiyet Eşitliği İçin İş Ortaklıkları
Prensipler; şirket geneli için cinsiyet eşitliği hedefleri oluşturmak, yönetimde %30 ve üzerinde kadın katılımı sağlamak, sözlü veya psikolojik tacize sıfır tolerans konusunda politika oluşturmak gibi, pek çok önemli taahhüdü içeriyor. Bugüne kadar dünya genelinde toplam 751 firmanın imzaladığı Kadının Güçlenmesi Prensipleri'ni, Türkiye'den ise 18 firma destekliyor. Kadının Güçlenmesi Prensipleri, yıllık toplantısını 10-11 Mart'ta New York'ta gerçekleştirdi.
Uludağ Ekonomi Zirvesi
Türkiye'nin en önemli ekonomi buluşması Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin dördüncüsü 13-14 Mart'ta Uludağ Grand Yazıcı Otel'de gerçekleştirildi. Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, dünyadan ve Türkiye'den birbirinden değerli konuşmacılar ile iş insanlarını bir araya getirdi.
Kadın ve Liderlik & Risk Yönetiminde Çeşitlilik
Programda; çeşitliliğin, karar kalitesine ve performansa yönelik olumlu katkısı ve farklı fikirlerin özellikle yönetim kademesinde dile getirilebilmesinin risk yönetimi açısından önemi - cinsiyet çeşitliliği dahil - konunun uzmanları ile 17 Mart 2015 tarihinde Sabancı Center'da konuşuluyor.
Solarex 2015
Ülkemizin ilk ve tek güneş enerjisi konulu fuarı olan Solarex İstanbul, sektörde dünya çapında söz sahibi firmalara ev sahipliği yapacak. Bu sene 9-11 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan etkinlik, dünyadaki son teknolojilerin ve Türkiye'de üretilen yeni ürünlerin bir arada sunulduğu ticari bir platforma ev sahipliği yapacak.
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri
ÇEVKO Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Yarışması" için başvurular başladı. Sürdürülebilir geri kazanım çalışmalarını kamuoyuna duyurmak, yasal sorumluluklarının ötesinde gerçekleştirilmekte olan örnek çalışmaları ödüllendirmek ve aynı zamanda piyasaya süren konumda olan tüm firmaları benzer çalışmalara özendirmek ve teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 15 Mayıs 2015. Ödüller 1 Aralık 2015 Salı günü İstanbul'da tüm davetliler ve basın önünde sahiplerini bulacak.
Sustainable Brands Istanbul
 
Markalar, kârlılıklarını ortak değer yaratarak artırmak için şimdi nasıl stratejiler oluşturmaları gerektiğini; inovasyonu ve yenilikçi çalışmaları nasıl kullanacaklarını, 26-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Park Bosphorus Hotel'de gerçekleşecek Sustainable Brands 2015 İstanbul'da konuşacaklar.
IRENEC 2015
28-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan konferansta, %100 yenilenebilir enerjilere dönüşümün teknik, ekonomik, siyasi boyutları ile sanayide, mimaride, ulaşımda ve eğitimde hayata geçme yolları tartışılacak.
REW İstanbul
REW İstanbul geri dönüşüm, çevre teknolojileri ve atık yönetimi alanlarında çözüm üreten firmalar ile üç kıtadan sektör profesyonellerini buluştururken; edindiği misyon ile ticari bir fuar organizasyonu olmanın dışında, alanındaki gelişmeleri destekleyerek çözümün bir parçası olma görevini sürdürüyor. REW İstanbul, 11-13 Haziran 2015 tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde 11. kez kapılarını açıyor olacak.
Diğer Haberler
Türkiye'de Başlatılacak CDP Su Programı'nın Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi
 
CDP Su Programı Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından, Garanti Bankası'nın desteği ve işbirliği ile başlatıldı. Program, 27 Şubat Cuma günü Grand Hyatt İstanbul'da yapılan etkinlikle kamuoyuna tanıtıldı.
 
Daha yeşil bir gelecek için: "Yeşil Nesil Restoran Hareketi"
 
Türkiye'de her geçen gün birbirinden güzel restoranlar açılıyor. Her ne kadar müşteri olarak farkında olmasak da bilindiği üzere, yeme-içme sektörü atık üretiminin en fazla olduğu sektörlerden biri. WWF Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi, TURYİD, Beşiktaş Belediyesi ve Unilever bir araya gelerek restoranlarda "Yeşil Nesil Restoran Hareketi"ni başlattı.
 
Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) Raporu
 
IUCN raporuna göre Türkiye en fazla habitat ve tür yok oluşunun yaşandığı ülke. Uluslararası Doğa Koruma Birliği ( IUCN ) Türkiye'nin de yer aldığı Doğu Akdeniz'de sulak alanlara ilişkin yaptığı bilimsel çalışmanın alarm veren sonuçlarını basın bülteni ile paylaştı.
 
Bankacılık Sektörü İçin Sürdürülebilirlik Kılavuzu
 
Türkiye Bankalar Birliği tarafından, bankaların faaliyetlerinin çevresel ve sosyal öngörülebilirliğini, saydamlığını ve izlenebilirliğini daha sistematik bir şekilde yönetmesine rehberlik etmesi amacıyla hazırlanan "Bankacılık Sektörü İçin Sürdürülebilirlik Kılavuzu" yayımlandı.
 
Kentlerin İhtiyaçlarına Yönelik Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Önerileri Paylaşıldı
 
EMBARQ Türkiye'nin proje ortağı olduğu AB 7. Çerçeve Programı fonu kapsamında yürütülen SOLUTIONs (Sharing Opportunities for Low-carbon Urban TransportatION- Düşük Karbonlu Kent İçi Ulaşım Çözümlerinin Paylaşılması) Projesi'nin son çalıştayı 5 Şubat 2015 Perşembe günü gerçekleştirildi.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.