SKD E-Bülten / Kasım 2015

E-Bülten Tarihi: 17.11.2015
 
SDSN20 Konferansı'nda "Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin uygulanmasında iş dünyasının rolü" paneli düzenlendi
 
Eylül ayında BM Genel Kurulu'nda açıklanan ve 2030'a kadar geçerli olacak 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi'nin G20 ülkelerinde uygulanmasıyla ilgili düzenlenen 2 günlük konferansta, iş dünyasının rolü de tartışıldı. SKD Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik, SKD Yönetim Kurulu üyelerinden Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ve Unilever Türkiye, Gıda ve Dondurmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Seçkin, Eczacıbaşı Holding İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ata Selçuk moderatörlüğünde SKH'lere ve sürdürülebilirliğe yaklaşımlarını anlattılar. Sürdürülebilirlik konusunda yürüttükleri çalışmalardan örnekler veren panelistler, sürdürülebilirliğin firmaların iş stratejilerine entegre olmasının gerekliliğine vurgu yaptılar.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
   
"DO! Projesi" sürdürülebilir tüketim için "duyarlı insanlar" yaratacak İnovatif Sürdürülebilirlik Eğitimi
   
SKD'nin sürdürülebilir tüketimi desteklemek için hayata geçirdiği "DO! Projesi" ile işyerlerinde elektrikten suya, yakıttan kağıda kaynak tasarrufu sağlanacak. Projenin hedefi farkındalık oluşturmanın da ötesinde 'duyarlı insanlar' yaratmak. İş dünyasına büyük kazanımlar sağlayacak DO! Projesi, 8 Ekim'de Park Bosphorus Hotel'de düzenlenen Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi'ndeki panelde kamuoyuna tanıtıldı. SKD Türkiye ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile 25 Kasım 2015 tarihinde düzenlenecek eğitim, inovatif sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak, başarı ve başarısızlık hikayelerini paylaşarak faaliyetlerine inovatif sürdürülebilirlik yaklaşımıyla yön vermek isteyen KOBİ'lere ilham vermek için düzenleniyor. Kayıt ve bilgi için;
   
     
BIST Sürdürülebilirlik Endeksi Kasım 2015-Ekim 2016 şirketleri açıklandı "Sürdürülebilir İş Ödülleri"nde SKD üyeleri birçok kategoride ödül aldı BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı Ankara'da gerçekleştirildi
     
Borsa İstanbul tarafından şirketlerin sürdürülebilirliğe ilişkin performanslarını ortaya koymak amacıyla oluşturulan Sürdürülebilirlik Endeksi'nde Kasım 2015-Ekim 2016 döneminde yer alan şirketler açıklandı. Endekste yer almayı başaran Dernek üyelerimizden Anadolu Efes, Brisa, Garanti Bankası, Sabancı Holding, TSKB, TAV Havalimanları Holding, Koç Holding ve Koç Grubu şirketlerinden Arçelik, Ford Otosan, Otokar, Tofaş ve Tüpraş'ı kutluyoruz. Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından Yeşil İş Zirvesi kapsamında, sürdürülebilir iş modelleri ile başarı kazanmış kurumlar ve sosyal, ekonomik ve çevre konularındaki tehditlere karşı ciddi adımlar atan liderler ödüllendirildi. Organizasyonda SKD üyeleri birçok kategoride ödüle layık görüldü.
Unilever Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi, Tofaş Karbon ve Enerji Yönetimi, Arçelik Atık Yönetimi, Anadolu Efes İşbirliği, Şekerbank Sürdürülebilirlik İletişimi kategorilerinde ödül aldılar.
2015 Uluslararası Toprak Yılı'nın en önemli toplantılarından biri olan Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi'nin 12. Taraflar Konferansı (UNCCD - COP12) 12-23 Ekim tarihleri arasında Ankara'da yapıldı. Konferans kapsamında TOBB, SKD ve çatı örgütü WBCSD işbirliği ile Sürdürülebilir Arazi Yönetimi İş Forumu gerçekleştirildi. Forum'da iş dünyasının arazi bozulumu konusundaki rolüne dikkat çekildi. SKD üyelerinden Garanti Bankası, Sütaş ve EkoRE konuyla ilgili sunumlarıyla toplantının çıktılarına önemli katkıda bulundu.
     
     
GRI G4 Temelli Sürdürülebilirlik Raporlaması Eğitimi düzenlendi Allianz Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yine Liderler Liginde BASF, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde üst üste 15. kez yer aldı
     
SKD, sürdürülebilirlik performanslarını raporlamak isteyen firmalara katkı sunmak amacıyla GRI'ın tamamlanmış en güncel rehberi olan GRI G4 ile ilgili bir eğitim düzenledi. 14 Ekim'de Avantgarde Otel'de gerçekleştirilen eğitimde, sürdürülebilirlik raporlaması konusunda her sektörden firmaların faydalanabileceği bilgiler verilerek iyi uygulama örnekleri paylaşıldı. Allianz, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'ne (DJSI) göre, sigorta sektörü oyuncuları arasında sürdürülebilirlik liderlerinden biri olarak yerini aldı. Risk Tespiti, Paydaş Yönetimi, İş Ahlakı ve Marka Yönetimi gibi konularda öne çıkan Allianz, BM Sürdürülebilir Sigortacılık İlkeleri'ni iş süreçlerine entegre etme konusunda önemli adımlar atıyor. BASF, Sürdürülebilirliğe verdiği önemle dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alıyor. Dünyanın lider kimya şirketi BASF, şirketlerin kurumsal ve sosyal sorumluluk girişimlerini tescil eden Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi'nde (DJSI World) üst üste 15. kez yer aldı.
     
 
     
Brisa'nın 2014 Sürdürülebilirlik Raporu'na ödül Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi (CSI) yıllık toplantısı Çimsa'nın evsahipliğinde gerçekleştirildi Garanti Bankası Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan tek Türk şirketi oldu
     
Brisa'nın Küresel Raporlama İnisiyatifi Kapsamlı (GRI comprehensive) seviyede hazırladığı ve Haziran ayında yayınladığı 2014 Sürdürülebilirlik Raporu, İngiltere'de Ethical Corporation tarafından "En İyi Sürdürülebilirlik Raporu" ödülüne layık görüldü. Brisa ayrıca, Kasım 2015 - Ekim 2016 döneminde Borsa İstanbul'un Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer almaya da hak kazandı. Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi'nin (WBCSD) Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi'nin (CSI) yıllık toplantısı, 13-14 Ekim tarihlerinde Çimsa evsahipliğinde Nevşehir Kapadokya'da gerçekleştirdi. Forum'da; çalışan davranışlarının değişimi, yönetim sisteminin revizyonu, dış paydaşlarla iletişimin geliştirilmesi için güvenlik hakkında yerleşik düşüncelerin nasıl kurum kültürüne entegre edilebileceği tartışıldı. Garanti Bankası, Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nin 'Gelişmekte Olan Piyasalar' kategorisinde listelenen (DJSI - Dow Jones SustainabilityTM Emerging Markets Index) tek Türk şirketi oldu. Endeks, 23 farklı ülkede yer alan en büyük 800 şirket içinde, ekonomik, çevresel ve sosyal alanda en iyi %10'luk dilimde bulunan şirketleri temsil etmeyi amaçlıyor.
     
     
L'Oréal Türkiye, genç kadınlara meslek edindiriyor TSKB'ye IFC'den 75 milyon ABD Doları tutarında yenilenebilir enerji kredisi Vodafone Desteğiyle Düşler Akademisi'nde "Kızlar Atakta"
     
L'Oréal Türkiye'nin liderlik ettiği ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu işbirliğiyle, ekonomik nedenlerle öğrenimini tamamlayamamış ve meslek sahibi olamamış genç kadınlara burs programı ile iş olanağı yaratılıyor. TSKB'nin IFC'den temin ettiği 75 milyon ABD Doları tutarındaki bu kaynakla birlikte son bir yıl içerisinde sürdürülebilir yatırımların finansmanına yönelik sağladığı kaynakların toplamı 630 milyon ABD Dolarına ulaştı. TSKB ayrıca, Borsa İstanbul tarafından oluşturulan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde de yerini aldı. Türkiye Vodafone Vakfı'nın desteğiyle AYDER, Kalkınma Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ortaklığında hayata geçirilen Düşler Akademisi, "Kızlar Atakta" programı ile yaşları 12 ile 18 arasında değişen 100 kız öğrenciyi ağırladı.
     
Konferanslar
KRYD & Brisa Global Riskler 2016 Semineri
Brisa'nın Kurumsal Risk Yönetimi Derneği iş birliği ile ev sahipliği yaptığı "Global Riskler 2016" etkinliği 20 Ekim'de Sabancı Center'da gerçekleşti. İlki geçen yıl gerçekleştirilen konferansta bu yıl, dünyadaki makro ekonomik gelişmeler, risk piyasasındaki son durum ve strateji ve risk yönetimi gibi konular ele alınarak önümüzdeki dönemin riskleri tartışıldı.
EIF 2015
4-6 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen kongrede, başta elektrik üretim kaynakları olmak üzere dünya ve Türkiye enerji piyasalarının tüm boyutları ile değerlendirilip, en son gelişmeler ile uygulamaların pek çok açıdan tartışıldığı bir platform oldu.
3. Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu
Bu yıl üçüncüsü İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu'nda, sürdürülebilir şehirler, akıllı şehirler ve toplu taşıma odaklı gelişim gibi yeni planlama yaklaşımları ve yaşanabilir şehirlerin yönetimi konuşulacak.
7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi
Türkiye İMSAD tarafından yedincisi düzenlenen Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, 26 Kasım'da The Grand Tarabya Hotel'de gerçekleştirilecek. "Değişen Dünya Gelişen Malzeme" temasıyla düzenlenecek olan zirvenin 'Değişen Dünya' oturumunda sürdürülebilirlik konusu da ele alınacak. SKD Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik, yer alacağı panelde ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla sürdürülebilirliği anlatacak.
Diğer Haberler
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2015
 
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), her sene yüzlerce film arasından seçilen, bütüncül bakış ve yaratıcı çözümler içeren, izleyicisini harekete geçmeye davet eden ve kalbe hitap eden 30 belgeselle 19-20-21-22 Kasım'da İstanbul'da, diğer tüm illerde 20-22 Kasım tarihlerinde izleyicilerle buluşuyor.
 
Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderleri Buluşmaları
 
Türkiye'nin ilk ve tek çevre etkinlikleri platformu olan Çevreci Etkinlikler, 14 Kasım 2015 tarihinde düzenlediği "Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderleri" buluşmaları, Akkök Holding sponsorluğunda hayata geçti. Gerçekleştirilen ilk interaktif buluşmanın konusu "Sürdürülebilirlik ve Gençler" oldu.
 
Türkiye için Düşük Karbonlu Kalkınma Yolları ve Öncelikleri
 
WWF-Türkiye ve Sabancı Üniversitesi, İstanbul Politikalar Merkezi işbirliğiyle hazırlanan "Türkiye için Düşük Karbonlu Kalkınma Yolları ve Öncelikleri" raporu yayımlandı. Rapor Türkiye'nin karbon emisyonlarını azaltabileceğini ve bu azaltma sürecinde ekonomik büyümenin de devamlılığın mümkün olduğu gösteriyor.
 
Dünya adına Brüksel'de önemli buluşma
 
Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Konseyi'nin öncülük ettiği Covenant of Mayors (Başkanlar Sözleşmesi) AB Parlamentosu'nda imzalandı. Geçtiğimiz yıl AB ülkeleri dışında tek kent olarak, İklim Değişikliğine Uyuma Yönelik Başkanlar Girişimi Sözleşmesi'ne (Mayors Adapt) imza atan Nilüfer Belediyesi, bu yıl karbon salımını azaltmak için Başkanlar Sözleşmesi'ni imzalayarak dünyamızın geleceği için güç birliği oluşturan 56 ülkeden 6500 yerel yönetim arasında yer aldı.
 
İDünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu Antalya'da
 
Antalyaspor'un yeni stadyumu, dünyanın güneş enerjisi ile en fazla elektrik üreten spor tesisi. 33 bin kişilik stadyumun çatısındaki 13 bin metrekarelik alana 5.600 fotovoltaik panel yerleştirildi. Stadyum ürettiği 1.41 mW'lık enerji ile 1 günde 550 konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.