SKD E-Bülten / Haziran 2015

E-Bülten Tarihi: 12.06.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Haziran 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
"İş Sağlığı ve Güvenliğini Doğru Anlamak ve Uygulamak" Kılavuzu yayınlandı
 
SKD İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu'nun, iş sağlığı ve güvenliği konusunun şirketlerde en üst seviyede ele alınmasını ve tüm operasyonel birimlerin performans kriteri haline getirilmesini sağlamak ve konuyla ilgili ortak bir dil oluşturmak amacıyla hazırladığı kılavuz yayınlandı. "İnsan, her kurumun en önemli değeridir" düşüncesini temel alan kılavuzda, 'yönetimin destek ve kararlılığı' en çok vurgulanan konu oldu.
 
SKD'den Haberler
 
Yeni Çalışma Grupları açıldı
 
SKD, iş dünyasında sürdürülebilirliğin temel strateji olması amacıyla ortak fikir geliştirilmesi, iyi uygulamaların yaygınlaştırılması ve sorunlara çözüm önerilmesi konusunda çalışan çalışma gruplarına yenilerini ekledi. Buna göre; İklim Dostu Tarım, Reporting Matters (Sürdürülebilirlik Raporlaması) ve Döngüsel Ekonomi başlıklarında yeni gruplar eklenirken, mevcut Enerji grubunun kapsamı Sanayide Enerji Verimliliği alt grubunun da eklenmesiyle genişletildi.
 
 
Üyelerden Haberler
     
Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu"na başvurular devam ediyor BASF, Düşük Karbon Kahramanı Ödülü aldı Enerjisa Gönüllüleri Uluslararası JCI Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü'nün sahibi oldu
     
Turizm alanında iyi örneklerin çoğalması amacıyla 2007 yılında başlatılan program kapsamında bu yıl da sürdürülebilir turizme katkı sağlayacak 3 projeye destek verilecek. Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'na başvuru için son tarih 3 Temmuz. BASF, bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi'nde, üretim tesislerindeki enerji verimliliği uygulamaları dolayısıyla "Düşük Karbon Kahramanı" ödülüne layık görüldü. Enerjisa'nın sosyal sorumluluk platformu "Enerjik Gönüller" kapsamında çalışanların gönüllü katılımıyla verdiği Enerji Verimliliği Eğitimleri, bugüne kadar 280 okulda 190.000 ilköğretim çağındaki öğrenciye ulaştı. Bu başarı dünyanın en prestijli ve köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan JCI, Genç Girişimciler ve Liderler Derneği'nin düzenlediği Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yarışması'nda 'En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi' ödülüne layık görüldü.
     
     
Garanti, WEConnect International'a üye oldu Olmuksan International Paper'dan sürdürülebilir ambalaj: V50 P&G'den dünyaya sahip çıkan hedefler
     
Garanti Bankası, kadın girişimcilerin tedarik zincirine katılmasını amaçlayan WEConnect International'a üye oldu. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından sisteme üye olarak önerilen Garanti, bu üyelikle müşteri portföyünde yer alan kadın girişimcileri eğitmeyi, desteklemeyi, birleştirerek daha da güçlendirmeyi ve tedarik zincirinin bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. 3 sene önce proje olarak başlatılan ve 2015 yılında ürün geliştirme çalışmaları tamamlanarak piyasaya sunulan V50, yenilikçi bir tasarım olmakla birlikte ambalaj sektörü için gerçekleştirilmiş katma değerli bir çözüm sunuyor. P&G Türkiye, Dünya Haftası çerçevesinde sürdürülebilirlik vizyonunu açıkladı. P&G Global Sürdürülebilirlik Marka Direktörü Virginie Helias'ın, SKD işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte belirttiği hedefler arasında tüm tesislerin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalışır hale gelmesi, ambalajlarda yenilenebilir malzemeler kullanılması, sıfır atık ve sıfır ayak izi bırakmak bulunuyor.
     
   
Sütaş'tan 'Ottan Sofraya Sürdürülebilirlik' Şekerbank Yalıtım Seferberliği ile her yıl 60 bin konut yalıtılacak
   
Sütaş, Ottan Sofraya Sürdürülebilirlik İş Modeli kapsamında verilen 4 günlük uygulama eğitimlerinden bugüne kadar Türkiye'nin farklı yerlerinden 16 binin üzerinde üretici, öğrenci ve girişimcinin ücretsiz yararlandığını ve yine bu kapsamda biyogaz ve elektrik üretim tesislerinde 14 bin MWh elektrik üretildiğini duyurdu. Sütaş'ın yeni hedefi ise 3 yıl içinde enerji ihtiyacının %100'ünü kendi atıklarından üreterek karşılamak. Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak amacıyla geliştirdiği EKOkredi ile bugüne kadar 572 milyon TL'yi aşkın finansman desteği sağlayan Şekerbank, yalıtım sektörünün köklü markası Filli Boya Capatect ile bir araya gelerek Türkiye'de yalıtım seferberliği başlattı. Yalıtım ile elektrik ve doğalgaz giderlerinde elde edilecek yüzde 50'ye varan tasarrufla yapılan harcamanın kendi kendini ödeyen yatırıma dönüşmesi hedefleniyor.
   
Konferanslar
Liderlik Zirvesi 2015
Boğaziçi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ev sahipliğinde, günümüzün en gözde kavramlarından olan "Liderlik" konusu "Zirvede Kadın Liderlik" teması kapsamında 27 Mayıs 2015 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de düzenlendi.
Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı
Mimarlık ve yapı sektörünün profesyonelleri tüm dünyada Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran 2015 tarihinde, sürdürülebilir mimari ve kentsel tasarımı konuşmak üzere "Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı"nda bir araya geldi. Ekoyapı Dergisi tarafından VitrA ana sponsorluğunda düzenlenen ve yeşil binalar konusunda farkındalığı artırmak hedefiyle yola çıkan etkinlik, İstanbul Lazzoni Hotel'de gerçekleşti.
Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Buluşması
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek olan 'Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Buluşması, 8-9 Ekim tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor.
Diğer Haberler
B20, Paris'te "Yönetişim ve Sürdürülebilirlik" paneli düzenledi
 
Türkiye'nin Başkanlığını üstlendiği B20 Platformu "Yönetişim ve Sürdürülebilirlik" (Governance and Sustainability) konulu bir çalışma başlattı. Çalışmanın başlatılmasında 2015 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri belirlenecek olması ve Aralık ayında Paris'te İklim Zirvesi gerçekleşecek olması da rol oynadı. G20 Zirvesi'nde Devlet Başkanlarına sunulacak önerilerin belirlenmesi için yapılan hazırlık çalışmaları kapsamında 1 Haziran 2015 tarihinde Paris'te OECD Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen paneli ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden yönetti.
 
Sürdürülebilir İş Ödülleri Başvuruları Başladı
 
Başvuru yapan kuruluşlar Türkiye'de sürdürülebilir gelecek hedefi ile yeni ekonominin örnek lider kuruluşları arasında yer alacak ve Türkiye'de diğer kuruluşlara model teşkil edecek projelerini paylaşmış olacaklar.
 
OECD: en uzun çalışma saatleri Türkiye'de
 
OECD'nin yeni yayınladığı "Daha İyi Bir Yaşam Endeksi"nde Türkiye, 34 ülke arasında "Çok Uzun Saat Çalışan İşçiler", "Boş Zaman ve Kişisel Bakım İçin Ayrılan Zaman" gibi sıralamalarda en kötü sonuçları elde etti. Diğer birçok alt başlıkta da sonuç iç açıcı değil.
 
G20 - WAIPA FDI Konferansı 27 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirildi
 
T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın (Başbakanlık Yatırım Ajansı) başkanlığını yürüttüğü Dünya Yatırım Ajansları Birliği'nin (WAIPA) G20 - WAIPA Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Konferansı İstanbul'da gerçekleştirildi.
 
İnsan dışkısıyla çalışan otobüs 'kokmuyor'
 
Avrupa'nın 2015 Yeşil Başkenti olan Bristol'da hizmete giren "Bio-Bus" adlı 41 kişilik otobüs İngiltere'de türünün ilk örneği. Otobüs sadece şık tasarımı ve esprili dış kaplamasıyla değil, insan dışkısıyla çalıştığı için de görenleri hayrete düşürüyor.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.