SKD E-Bülten / Eylül 2015

E-Bülten Tarihi: 18.09.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Eylül 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
SKD Türkiye'de başkan değişikliği
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu, Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman'ın Brisa Corporation'da uluslararası göreve atanması nedeniyle başkanlık görevinden ayrılması ile Yönetim Kurulu'nda yeni görevlendirmeler yaptı. SKD Başkanlığını, Bayman döneminde Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Borusan Danışmanlık ve Ortak Hizmetler Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik üstlenirken, Başkan Yardımcısı Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin ve Sayman PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Sorumlu Ortağı Refik Ediz Günsel oldu.
 
 
Eğitim takvimi yayınlandı
 
SKD, sürdürülebilirlik kavramının özel sektör tarafında iş süreçlerine yerleştirilmesi ve bu alanda kapasite geliştirilmesi amacıyla 2015'in son çeyreğinde 4 farklı başlık altında eğitim düzenliyor. Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı, GRI G4 Temelli Sürdürülebilirlik Raporlaması, Sürdürülebilirlik İletişimi ve İnovatif Sürdürülebilirlik konularında verilecek olan eğitimlere başvurular başladı.
 
 
İkinci İnovatif Sürdürülebilirlik Uygulamaları Yarışması'na başvurular başladı
 
SKD tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen yarışma, Türkiye'de ilk veya sektöründe ilk olan sürdürülebilirlik uygulamalarının ortaya çıkarılmasını ve teşvik edilmesini amaçlıyor. Büyük şirketler ve KOBİ'lerin başvurabileceği yarışmaya son başvuru tarihi 19 Ekim.
 
Üyelerden Haberler
     
Ak-Kim Kimya, karbon salımını azaltmak için harekete geçti Arçelik 2014 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı Brisa, Tarım Sağlamsa Gelecek Sağlam Projesi ile 9500 çiftçiye ulaştı
     
Karbon salımının azaltılması çalışmalarına temel teşkil eden ''ISO 14064 Sera Gazı Envanteri'' belgesini alan Ak-Kim Kimya, aldığı bu belge ile mevcut salımların ölçülmesi ve bu ölçümlerin bağımsız bir kuruluş tarafından onaylanmasını sağlayarak, karbon ayak izinin azaltılması yolunda önemli bir aşama kaydetti. Arçelik, GRI G4 Raporlama Rehberi ilkelerini temel alarak hazırladığı 2014 Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı. Rapor, 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihleri arasındaki Türkiye operasyonu performans verilerini ele alıyor. Brisa'nın lastik sektöründe 41'inci yılını kutlayan markası Lassa, çiftçileri sürdürülebilir tarım uygulamaları hakkında bilgilendirmek ve trafikte güvenle yol almalarını sağlamak amacıyla proje başlattı. Lassa "Tarım Sağlamsa Gelecek Sağlam Projesi" kapsamında 20 ilde 155 köyü gezerek 9500 çiftçiye ulaştı.
     
     
Kordsa Global ilk Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı Shell Eco-marathon Avrupa 2016 başvuruları 28 Eylül'de başlıyor Şekerbank'tan kadın çiftçiler için destek
     
Kordsa Global, 2013-2014 dönemi faaliyetlerinin ekonomik, çevresel ve sosyal performansını yansıtan ilk sürdürülebilirlik raporunu paydaşlarına ve kamuoyuna sundu. Avrupa genelinden binlerce öğrencinin, en az enerjiyle en uzun mesafe gidecek araçlar tasarlayıp üreterek katıldıkları Shell Eco-marathon'un Avrupa ayağı 30 Haziran - 3 Temmuz 2016 arasında Londra'da gerçekleştirilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı ve Şekerbank desteği ile yürütülen "Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı" kapsamında 8 ilde 407 kadın çiftçiye girişimcilik eğitimi verildi.
     
Konferanslar
B20 ve C20
Kasım ayında Türkiye'de yapılacak G20 Zirvesi'nin alt gruplarından olan B20 (Business 20) ve C20 (Civil Society 20) toplantıları Eylül ayında gerçekleştirildi. 60 ülkeden 1000'e yakın kişinin katıldığı B20 kapsamında ilk defa bu yıl "kadın" konusu gündeme gelirken, "Biz Diyoruz ki" sloganı ile düzenlenen C20 toplantısında eşitsizliklerle mücadele konusunda sivil toplumun önemi vurgulandı. C20 Turkey toplantısı panelistlerinden SKD Yönetim Kurulu Üyesi ve Şekerbank T.A.Ş. Kurumsal İletişim ve Strateji Grup Başkanı Aybala Şimşek, panelde iş dünyası STK'larının sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusundaki rolünü anlattı.
Yeşil İş: Sürdürülebilir İş Zirvesi
Değişen iş dünyası ve yeni ekonomi, sürdürülebilir iş modellerini gündeme getiriyor. Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi 7. yılında 'Değişimin Yeni Paradigmaları' teması ile 8-9 Ekim tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşiyor. SKD Yeşil İş kapsamında bir panel düzenleyerek, 2014 yılında çalışmalarını başlattığı ve sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarını değiştirmeyi amaçlayan Duyarlı Ol (DO!) Projesi'ni lanse edecek.
EIF 2015
4-6 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek kongre, başta elektrik üretim kaynakları olmak üzere dünya ve Türkiye enerji piyasalarının tüm boyutları ile değerlendirilmesini ve en son gelişmeler ile uygulamaların pek çok açıdan tartışılıp ele alınabileceği bir ortam oluşturmayı amaçlıyor.
Diğer Haberler
Uluslararası Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Fotoğraf Yarışması
 
Çölleşme tehlikesi altında; Dünya'da 250 milyondan fazla insan, 4 milyar hektardan fazla arazi, 110' dan fazla ülkede yaklaşık 1.2 milyar insan bulunmakta. Çölleşme tehlikesi altındaki alanların fotoğraflarına ulaşarak farkındalığı arttırmak gayesi ile bir fotoğraf yarışması düzenleniyor. Yarışmaya son başvuru tarihi 1 Ekim 2015.
 
IPCC İklim Değişikliği Raporu'nu Türkiye'de tanıttı
 
Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nden (IPCC) uzmanlar, iklim değişikliği hakkındaki 5. Değerlendirme Raporu'nu Boğaziçi Üniversitesi'nde tanıttılar. Toplantıda ayrıca iklim değişikliği ile mücadele için neler yapılması gerektiği ve iklim değişikliği adaptasyonu konuları da konuşuldu.
 
Build Upon Projesi'nin ilk yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi
 
Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı kapsamında 14 ülkenin yeşil bina konseylerinin ortak çalışmasıyla yürütülen BUILD UPON Projesi'nin Türkiye ayağını yürüten Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), ilk yuvarlak masa toplantısını 17 Ağustos tarihinde Yapı Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirdi. Proje, mevcut binaların enerji verimli hale getirilmesi amacıyla değerlendirilmesi ve iyileştirilmesini amaçlıyor.
 
İETT'den güneş enerjili otobüs
 
Daha önce BOTOBÜS'le otobüslerin tavanını minik bir bahçeye dönüştürerek karbon emisyonunu azaltmayı hedefleyen İETT, şimdi de yenilenebilir enerjiden faydalanacağı pilot bir uygulama başlatarak Türkiye'nin ilk güneş panelli şehir içi toplu taşıma aracını üretti.
 
Obama'dan Temiz Enerji Planı
 
ABD Başkanı Barack Obama, Temiz Enerji Planı'nı Kongre'ye sundu. Dünyanın ikinci en çok karbon salımı yapan ülkesi olan ABD için son derece önemli bir adım olan Plan, her Amerikan eyaletinin kendi enerji ihtiyacını yenilebilir enerjiden sağlamalarını öngörüyor. Plan kapsamında ABD'deki enerji santrallerinin ortaya çıkarttığı karbon gazı salımlarının 15 yıl içinde yaklaşık üçte bir oranında azaltılması amaçlanıyor.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.