SKD E-Bülten / Ağustos 2015

E-Bülten Tarihi: 24.08.2015
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Ağustos 2015 / SKD E-Bülten
Gündem
 
Taşıtlarda Enerji Verimliliği (TEV) Dokümanı Yayımlandı
 
SKD Türkiye Taşıtlarda Enerji Verimliliği Çalışma Grubu ve Marmara Üniversitesi'nin akademisyenleri tarafından hazırlanan kılavuz, taşıtlarda enerji verimliliği konusunu; ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarıyla ele alıyor. Kılavuz, enerji sektöründeki sera gazı emisyonlarının önemli bir bölümünün, kara taşıtlarından kaynaklanan CO2 emisyonları olduğunu, bu bağlamda kara taşıtlarını devamlı kullanmakta olan tüm sektörlerde bu konuda farkındalık yaratılmasının önemini vurguluyor.
 
 
II. Sürdürülebilirlik Yönetimi Sertifika Programı
 
SKD Türkiye ve Koç Üniversitesi işbirliğiyle ikinci kez düzenlenen sertifika programı, sürdürülebilirliği bir iş modeli olarak benimseyen bütün iş dünyası profesyonellerine bu alandaki güncel gelişmeler, iş dünyası pratikleri ve trendler gibi birçok farklı başlıkta katkı sunmayı amaçlıyor. Programa son başvuru tarihi 2 Kasım 2015.
 
SKD ve Üyelerden Haberler
     
GRI G4'u kullanarak Sürdürülebilirlik Raporu yayımlayan ilk Türk enerji şirketi Akenerji oldu Boyner'den "Yuvarla" uygulaması Coca-Cola'nın Gece Sulama Projesi ile 1 milyar litre su tasarrufu sağlandı
     
Akenerji, 2014 yılında hayata geçirdiği çevresel, sosyal ve ekonomik uygulamalar ile bu çabalar sonucu elde ettiği performansını bu yıl üçüncüsünü yayımladığı Sürdürülebilirlik Raporu ile paylaştı. Müşterilerin online alışverişlerinde sepet tutarının küsüratını yukarıya yuvarlayarak seçtikleri sivil toplum kuruluşuna destek olmalarına imkan sağlayan ve geçtiğimiz yıl Temmuz ayında ilk defa Boyner Grup kuruluşlarının (morhipo.com, boyner.com.tr, network.com,tr, fabrika-tr.com, divarese.com.tr) e-ticaret platformlarında başlatılan Yuvarla uygulaması, bugün itibari ile 13 e-ticaret sitesi üzerinden bağış toplanmasını sağlıyor. Şanlıurfa Harran Ovası'nda, 50 çiftçinin pamuk ektiği 5 bin dekarlık arazide, CocaCola Türkiye'nin 2014 yılında başlattığı "Gece Sulama Projesi" ile topraktan alınan su, toprağa veriliyor. Hayata Artı Vakfı Çevre Programı kapsamında başlatılan ve Cullap Sulama Birliği ve Harran Üniversitesi tarafından desteklenen projenin paydaşları arasında Doğa Koruma Merkezi de yer alıyor.
     
     
Garanti'den sürdürülebilirlik konusunda iki önemli adım "Yarının Enerjisi için Bugün" 2015 paydaş çalıştayı Güneş enerjisine 50 milyon TL kaynak
     
Sürdürülebilirlik çalışmalarına devam eden Garanti Bankası, "Caring for Climate (C4C)" inisiyatifine üye ilk Türk bankası oldu. Garanti Bankası ayrıca ana sponsoru olduğu CDP (Karbon Saydamlık Projesi-Carbon Disclosure Project) Su Programı kapsamında ilk "CDP Su Raporu"nu yayımladı. CDP Su Programı, sürdürülebilir kurumsal su yönetimi küresel hareketini desteklemeyi amaçlıyor. Schneider Electric, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma ve büyüme hedefi doğrultusunda geleceğin enerjisi konusunu ilgili paydaşlarla değerlendirmek üzere tarafsız ve bağımsız bir çalıştay düzenledi. İstanbul'da düzenlenen çalıştayda, enerji başta olmak üzere sağlık, bilişim, inşaat sektörlerini kapsayan 6 farklı masada gerçekleştirildi. Şekerbank ve Baymak işbirliği kapsamında, 2017 sonuna kadar 50 milyon TL finansman desteği sağlanması ve orta büyüklükteki 3 kentin yıllık elektrik tüketimine tekabül eden 30 megavatlık güneş enerjisi üretecek sistemin kurulumu hedefleniyor.
     
Konferanslar
Sürdürülebilir İş Ödülleri başvuruları için son gün 21 Ağustos
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ikinci kez dağıtılacak Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Liderleri Ödülleri'ne başvurmak için verilen süre doluyor. Yeni ekonominin örnek lider kuruluşları arasında yer aldığına inanan ve Türkiye'de diğer kuruluşlara model teşkil edecek projelerini paylaşmak isteyenler yarışmaya 21 Ağustos'a kadar başvurabilecek.
Istanbul Water Expo
IWE İstanbul Su ve Atıksu Arıtma Teknolojileri Fuarı Konferansı, sektörün önde gelen kuruluşları, potansiyel katılımcılar ve destekleyen kurumlardan gelen talepler doğrultusunda 3-5 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
İş Dünyası ve Biyoçeşitlilik Forumu 2015
Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi kapsamında yer alan İş Dünyası ve Biyoçeşitlilik Forumu 11-12 Kasım 2015 tarihlerinde Helsinki'de düzenleniyor. 5. kez düzenlenen Forum, biyoçeşitliliğin korunması ve biyoçeşitlilikle ilgili riskler ve fırsatlar konusunda şirketlerin farkındalıklarını artırmayı amaçlıyor. Dünyanın çeşitli yerlerindeki şirketler için projeler geliştiren biyoçeşitlilik uzmanlarını bir araya getirecek olan Forum'da iş dünyası ve biyoçeşitlilik konusundaki iyi uygulama örnekleri ele alınacak. Forum'da özellikle tarım, ormancılık, madencilik ve petrol sanayisinde faaliyet gösteren şirketlerin biyoçeşitlilikle ilgili uygulamaları tartışılacak.
Diğer Haberler
İslami liderlerden iklim değişikliği ile mücadele çağrısı
 
Uluslararası İslami İklim Değişikliği Sempozyumu 18 Ağustos'ta İstanbul'da gerçekleştirildi. Dünyanın farklı ülkelerinden İslami liderler, Müslümanları iklim değişikliğine karşı harekete geçmeye çağıran "İklim Değişikliği için İslami Deklarasyon"u açıkladılar.
 
Papa'dan Hıristiyan dünyasına iklim değişikliği çağrısı
 
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, piskoposlara gönderdiği 184 sayfalık mektubunda gezegenin geleceğinin risk altında olduğu uyarısı yaparak herkesin bu konuda bir araya gelerek katkı sunacağı bir diyalog için çağrıda bulundu. İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel bozulmaya ve küresel ısınmaya dikkat çeken mektupta Papa, iklim değişikliğinin insanlığın karşılaştığı en önemli sorunlardan biri olduğunu söyledi. Papa'nın mektubunun, son 50 yılın en tartışmalı papalık dokümanı olduğu belirtiliyor.
 
Gezegenin yıllık bütçesini 8 ayda tükettik
 
Gezegenin yıllık biyolojik kapasitesinin kullanıldığı ve tüketimin arzın üstüne çıktığı günü belirten Dünya Limit Aşımı Günü bu yıl 13 Ağustos'u işaret ediyor. Geçen yıla göre gezegenin bütçesini altı gün önce tükettik. 2014'te Dünya Limit Aşımı Günü 19 Ağustos'a denk geliyordu.
 
5. Uluslararası Çevreci Şehirler Yarışması'nın galibi Hindistan'dan
 
Schneider Electric'in akıllı şehirlerde yenilikçi enerji çözümlerine odaklanan 'Çevreci Şehirler 2015' adlı uluslararası öğrenci yarışması sonuçlandı. Yarışmanın galibi Hindistanlı ekip olurken, İstanbul Teknik Üniversitesi ekibi de finalistler arasında yer aldı.
 
Japonya bambu ağacından elektrik üretecek
 
Yapılacak santralle yaklaşık 5 bin evin bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak. Japonya'nın batı eyaletlerinden Yamaguchi'de kurulacak ve yaklaşık 20 milyon Amerikan Doları'na mal olacak santralin, 2016'nın ocak ayında inşaatına başlanması, üretime ise yaklaşık bir yıl sonra geçmesi bekleniyor.
 
Adidas "çöp"ten ayakkabı üretti
 
Adidas, Batı Afrika kıyılarından toplanan plastik çöpler ve balıkçı ağlarını geri dönüştürerek ürettiği ayakkabı ile modada sürdürülebilir üretime dikkat çekiyor. Adidas, okyanusta yok olmayarak büyük bir kirliliğe yol açan balıkçı ağlarının ve çöplerin toplanması için Parley for the Oceans organizasyonuyla birlikte çalıştı.
 
Y kuşağı'nın önceliği sürdürülebilir teknolojiye sahip araçlar
 
Goodyear tarafından gerçekleştirilen ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 12 ülkeyi kapsayan "Mobilitede Olumlu Düşünce (Thinking Good Mobility)" araştırması, Y kuşağındaki tüketicilerin çevre ile dost, sürdürülebilir teknolojiye sahip araçları tercih ettiklerini ortaya koydu. Bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, tasarım ve matematik bölümlerinde okuyan 500 üniversite öğrencisiyle yapılan araştırmaya göre Y kuşağı, yakıtta verimlilik sağlayan taşıtların sürdürülebilir bir gelecek için önemli olduğunu düşünüyor. Araştırma sonuçları, gelecek yıllarda otomotiv endüstrisinde rekabet edebilirlik için sürdürülebilirliğin odak alanlardan biri haline geleceğine işaret ediyor.
 
Enerji Verimli Gezici Ev Kadıköy'de
 
Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştirilen Enerji Verimli Gezici Ev Projesi devam ediyor. 2014 yılında başlayan proje kapsamında şu ana kadar İstanbul'un 36 ilçesinde vatandaşlara enerji verimliliği konusunda bilgilendirme yapıldı. Gezici Ev, Ağustos sonuna kadar Kadıköy Rıhtım'da ziyarete açık olacak.
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@skdturkiye.org Web: www.skdturkiye.org
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.