SKD Ağustos 2014 E-Bülteni

E-Bülten Tarihi: 27.08.2014
 
Bu e-postayı görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayın
Bu e-bülteni sevdiklerinizle paylaşın.
Ağustos  2014 / SKD E-Bülten
SKD ve Üyelerden Haberler
 
   
Avea ve Limak Holding aramıza katıldı Avea'dan Sürdürülebilirlik Raporu ve 'LEED Gold Sertifikası'
   
Avea ve Limak Holding artık İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin bir üyesi. Böylelikle üye sayımız 47'ya ulaştı. Yeni üyelerimize "Hoş geldiniz" diyoruz. Avea eş zamanlı süreçte gerçekleştirdiği çalışmalara teknoloji üssü olarak konumlandırdığı Ümraniye binası adına da enerji ve çevre tasarımında liderliği temsil eden 'American LEED Gold Sertifikası'nı almaya hak kazanarak, bu sertifikaya kendi kategorisinde sahip ilk ve tek şirket oldu.
   
   
Çimsa, Sürdürülebilirlik vizyonunu paylaştı Unilever Dünyayı Değiştirecek Genç Girişimciler Arıyor
   
Çimsa, tüm faaliyetlerine entegre ettiği sürdürülebilirlik anlayışı doğrultusunda, çalışanlarına yönelik "Çimento sektöründe sürdürülebilirlik" toplantısı düzenledi. OMO, Algida, Lipton, Dove gibi markaların üreticisi Unilever, genç girişimcileri sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara çözümler bulmaya çağırdığı 'Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Yarışması' düzenliyor. Ödülün sahibi olacak genç girişimci Ocak 2015'te açıklanacak.
   
 
Konferanslar
Sürdürülebilir İş Buluşması Eylül Ayında Düzenleniyor
 
Sürdürülebilirlik Konferansı Yeşil İş 2014: Sürdürülebilir İş Buluşması, Değişimi Yönetmek temasıyla 23-24 Eylül tarihlerinde İstanbul'da düzenleniyor.
 
Diğer Haberler
 
 
19 Ağustos 2014. Gezegenin Kaynaklarının Tükendiği Gün!
 
Gezegenin bir yıl içerisinde ürettiği doğal kaynakları, sekiz aydan az bir süre içerisinde tükettik. 2014'ün geri kalanında gelecek yıldan borç alarak yaşayacağız.
 
     
 
 
GRI Sürdürülebilirlik Raporlama İlkeleri G4'ün Türkçe Çevirisi Yayınlandı
 
Dünyada en yaygın olarak kullanılan sürdürülebilirlik raporlama çerçevesi olan GRI İlkeleri, tüm sektörlerde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların çevre, toplum ve ekonomi üzerindeki etkilerine ilişkin bildirim yapmalarına, sürdürülebilirlik yönetimi çerçevesinde performans ölçme ve hedef oluşturmalarına olanak sağlıyor.
 
     
 
 
AB zorunlu Sürdürülebilirlik (finansal olmayan verilerin) Raporlaması İçin İlk Adımı Attı
 
AB direktifine göre 500'den fazla çalışanı olan ve yıllık bilançosu minimum 20 milyon euro olan şirketler (veya cirosu 40 milyon euro) hem finansal olmayan bilgilerini hem de çalışan çeşitliliği hakkındaki verilirini kamuyla paylaşmak durumunda kalacaklar.
 
     
 
Sürdürülebilir İş Ödülleri başvuruları 1 Eylül'e kadar devam ediyor
 
Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen yarışma, Türkiye'de sürdürülebilir iş modellerinin gelişmesine ve değişimin ivme kazanmasına katkıda bulunan firmaları ödüllendirmeyi amaçlıyor.
 
DenizBank'tan güneş enerjisine kredi
 
TurSEFF ve DenizBank kaynaklarından sağlanan 10 yıl vadeli 3 milyon dolarlık TurSEFF kredisi ile güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimine yönelik 2 MW büyüklüğünde santral yatırımı yapılacak.
 
     
Bakan Yazıcı: "Sürdürülebilir kalkınmayı başarmak için kooperatif modelden yararlanmalıyız."
 
5 Temmuz 2014 tarihinde kutlanan Uluslararası Kooperatifler Günü'nün ana teması "Herkes İçin Sürdürülebilir Kalkınmayı Başarmada Kooperatif İşletmeler" olarak belirlenmişti.
 
Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri Sahiplerini Buldu
 
ÇEVKO Vakfı'nın işletmelerin sürdürülebilir bir hayat için daha fazla sorumluluk üstlenmelerini teşvik etmek amacıyla, Türkiye'de ilk kez verdiği "Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri", The Marmara Otel'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
 
TEMA'dan "Ekosistem Merkezli Adaptasyon"
 
TEMA Vakfı, 17 Haziran Çölleşme ile Mücadele Günü'nde toprağın önemine, iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğine, çölleşme ve kuraklık ile mücadelede acil olarak gündeme alınması gereken noktalara dikkat çekti ve "ekosistem merkezli adaptasyon" kavramına vurgu yaptı.
 
Sürdürülebilir Kalkınmaya Yerelde Çözüm Arayışı
 
Liverpool Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen UCLG yönetim kurulu toplantısında kentsel politikalar uluslararası düzeyde ele alındı. Sürdürülebilir insan odaklı yerel yönetim anlayışının oluşmasının hedeflendiği toplantıda Kalkınma için İşbirliği ve Diplomasisi, Yerel Yönetimin Yerelleştirilmesi ve Kent Liderleri zirvesi gerçekleştirildi.
 
Karadeniz Nehir Havzalarının Tarımsal Kirlenmelere Karşı Çevresel Korunması için Bölgesel İşbirliği
 
ENPI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 1 Ağustos 2013 tarihi itibariyle başlayan "Karadeniz Nehir Havzalarının Tarımsal Kirlenmelere Karşı Çevresel Korunması için Bölgesel İşbirliği Projesi - REPAIR", Avrupa Birliği Bakanlığı'nın katkıları ve derneğimizin yürütücülüğünde hayata geçirilmiştir.
 
     
 
 
 
 
İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD)
Göztepe Mahallesi Göksu Evleri Akkavak Caddesi A71a / No 37 Anadolu Hisarı, Beykoz İstanbul, TURKEY
Tel: +90 (216) 465 07 37 | Fax: +90 (216) 465 48 88 | Email: info@tbcsd.org Web: www.tbcsd.org
 
Web Sitemizi Ziyaret Edebilirsiniz.